4 czerwca: co to za święto? Co to wydarzyło się 4 czerwca 1989 roku? [ROCZNICA, SKUTKI]

Paweł Żurek
04.06.2019 13:20
4 czerwca: co to za święto? Co to wydarzyło się 4 czerwca 1989 roku? [ROCZNICA, SKUTKI]
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu. Tego dnia w wielu miastach w Polsce świętuje się rocznicę symbolicznego zakończenia komunizmu. Sprawdzamy, czym dokładnie jest święto 4 czerwca, co wydarzyło się tego dnia i jakie były skutki wolnych wyborów.

4 czerwca: co to za święto, co to za data, co to za dzień? Rocznicę 4 czerwca 1989 obchodzi się hucznie w wielu miastach w całej Polsce. Sprawdzamy, jakie dokładnie święto obchodzi się 4 czerwca, a także co dokładnie wydarzyło się w 1989 roku.

>> Prawica mówi o nocnej zdradzie. 27 lat temu odwołano rząd Olszewskiego

4 czerwca: święto. Co to za dzień?

 4 czerwca obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Upamiętnia on pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne w 1989 roku: częściowo wolne do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu.

Święto 4 czerwca zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP w dniu 24 maja 2013 roku.

>> Rocznica wyborów z 1989 roku. Jak przez 30 lat zmieniła się polska gospodarka?

4 czerwca: co się wydarzyło?

4 czerwca odbyła się 1 tura pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Głosowanie zakończyło się miażdżącym zwycięstwem obozu „Solidarności”, który zdobył 99 na 100 mandatów senatorskich i wszystkie 161 mandatów poselskich przypadających kandydatom bezpartyjnym. Datę tę uznaje się za symboliczny upadek komunizmu w Polsce.

>> 15 lat Polski w UE. Komisja Europejska wyliczyła korzyści z członkostwa

4 czerwca: rocznica wolnych wyborów

Wybory parlamentarne w Polsce, które odbyły się 4 czerwca, są nazywane też wyborami czerwcowymi i kontraktowymi. Zostały przeprowadzone na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. W wyniku wyborów 4 czerwca 1989 roku zostało wybranych 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL.

  • Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Częściowo, bo przedstawiciele władz PRL-u w wyborach 4 czerwca 1989 roku zagwarantowali sobie obsadę co najmniej 299 (65%) miejsc w Sejmie.
  • Pozostałe mandaty dla posłów, a dokładnie 61 miejsc (35% wszystkich) zostały przeznaczone dla kandydatów bezpartyjnych.
  • W trakcie wyborów 4 czerwca 1989 roku w pełni demokratyczna była za to walka o wszystkie mandaty senatorskie (100) Mogli się o nie ubiegać przedstawiciele różnych środowisk.
  • Wybory zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Kandydaci wspierani przez KO zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także objęli 99 na 100 miejsc w Senacie

4 czerwca: skutki wolnych wyborów

Skutkiem wolnych wyborów czerwcowych 4 czerwca 1989 roku było to, że Polska stała się pierwszym państwem tzw. bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji zajęli funkcje uprawniające ich do sprawowania władzy.

>> Jacek Sasin - kim jest polityk, który został wicepremierem po rekonstrukcji rządu?

>> Bożena Borys-Szopa - kim jest nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej?

>> Elżbieta Witek - kim jest nowa minister spraw wewnętrznych i administracji?

>> Marian Banaś: kim jest nowy minister finansów w rządzie PiS? [RODZINA]

>>Dariusz Piontkowski: nowy minister edukacji narodowej w rządzie PiS. Kim jest szef MEN?

RadioZET.pl/PZ