Najbiedniejsze regiony w Europie. Na liście aż cztery polskie województwa [GALERIA]

Redakcja
05.04.2017 12:40
Najbiedniejsze regiony w Europie. Na liście aż cztery polskie województwa [GALERIA]
fot. Flickr

Eurostat stworzył listę 19 najbiedniejszych regionów w Europie. Na tej niechlubnej liście znalazły się aż 4 województwa z Polski. 

Z wyliczeń Eurostatu wynika, że w 19 regionach Unii Europejskiej odnotowano PKB na mieszkańca na poziomie poniżej 50 proc. średniej unijnej. Taką sytuację zaobserwowano w czterech polskich województwach: lubelskie (47 proc.), podkarpackie (48 proc.), warmińsko-mazurskie (49 proc.) oraz podlaskie (49 proc.).

Jakby tego było mało, to eksperci biją na alarm wskazując jeszcze województwo świętokrzyskie. PKB per capita wyniosło tam 50 proc. średniej UE.

Reszta Polski została oceniona bez niespodzianek. Najbogatszym regionem w kraju jest Mazowsze. Osiągnęło 109 proc. średniej unijnej, a więc wartość dwa razy większa niż w każdym z czterech najbiedniejszych. Pokazuje to dobitnie rozwarstwienie dochodowe, z jakim stykamy się w Polsce, w zależności od regionu zamieszkania.

Na drugim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie ze wskaźnikiem na poziomie 76 proc. Podium zamyka województwo wielkopolskie (75 proc.).

Niestety do czołówki jeszcze daleka droga. W grupie najbogatszych regionów znalazły się Luksemburg (264 proc.), Hamburg (206 proc.), Bruksela (205 proc.) oraz Bratysława (188 proc.). Liderem jest część Londynu obejmująca tamtejsze City.

Zestawienie dotyczy 2015 roku, bowiem Eurostat zawsze publikuje swoje dane z lekkim opóźnieniem.

Kto obok Polski przoduje w niechlubnej statystyce najbiedniejszych regionów? Sprawdź!

RadioZET.pl/KM