4 tysiące zł kary za rozwiązanie umowy z UPC? Bulwersująca historia abonenta

Redakcja
16.02.2018 19:08
4 tysiące zł kary za rozwiązanie umowy z UPC? Bulwersująca historia abonenta
fot. Pixabay

Jeden z klientów UPC zmieniając miejsce zamieszkania zrezygnował z umowy. Oddając sprzęt kazano mu zapłacić 450 złotych kary. Tymczasem, jak podaje WP.pl, mężczyzna otrzymał SMS-a z wiadomością, że łączna kara wynosi aż 4 tys. złotych.

Zagłosuj

Z czego najczęściej korzystasz używając internetu?

Liczba głosów:

O historii klienta popularnego operatora napisała Wirtualna Polska i Money.pl. – Do końca umowy zostało mi 16 miesięcy. Płaciłem po 144 zł w sumie, więc bez rozwiązywania umowy zapłaciłbym około 2 tys. zł i to w ratach. Teraz jednak mam zapłacić 4 tys. zł. Co gorsza, jeszcze w salonie operatora, jak oddawałem sprzęt, pracownik UPC mówił, że kara wyniesie 450 zł – tłumaczy chcący zachować anonimowość klient.

4 tysiące kary za rozwiązanie umowy?

Mężczyzna nie chce podawać swoich danych osobowych, gdyż liczy, że uda mu się załatwić tę sprawę polubownie. Od strony prawnej, powyższe okoliczności są jasno sprecyzowane. „Wysokość roszczenia z tytułu jednostronnego rozwiązania umowy przez abonenta lub przez dostawcę usług z winy abonenta przed upływem terminu, na jaki umowa została zawarta, nie może przekroczyć wartości ulgi (różnica między ceną regularna a promocyjną) przyznanej abonentowi pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia umowy do dnia jej rozwiązania” – podaje zapis w prawie telekomunikacyjnym.

Ulga dla abonentów

Olgierd Rudak, prawnik i autor bloga "Czasopismo Lege Artis" w rozmowie z Money.pl wyjaśnia, że zgodnie z prawem telekomunikacyjnym, usługodawca może udzielić abonamentowi ulgę, której wysokość musi być zawarta w umowie. – W przypadku wcześniejszego rozwiązania takiej umowy przez klienta operator ma prawo żądać od niego swoistego odszkodowania, którego wysokość nie może być wyższa niż wartość ulgi, proporcjonalnie pomniejszonej za każdy miesiąc, w którym abonent opłacał rachunki – wyjaśnia.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/WP.pl/strz