Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

40% polskich firm deklaruje chęć zatrudniania Ukraińców – raport Work Service

16.02.2017 12:27
xxx wiadomosci

Już 40% polskich firm deklaruje, że będzie zatrudniać Ukraińców. Wynika z najnowszego badania  przeprowadzonego przez firmęWork Service. 

40% polskich firm deklaruje chęć zatrudniania Ukraińców – raport Work Service fot. Shutterstock

– Największe problemy z rekrutacją wśród Polaków mają firmy produkcyjne i to one najchętniej szukają kandydatów do pracy za wschodnią granicą. Pracowników z Ukrainy najczęściej wybierają też firmy z Śląska, Wielkopolski i Dolnego Śląska – mówi  w rozmowie z Radiem ZET Krzysztof Inglot z Work Service.

Inglot dodaje, że jeśli rozwój gospodarki pozostanie na obecnym poziomie, standardem stanie się sytuacja, w której 80% polskich firm będzie miała doświadczenie w zatrudnianiu pracowników Ukrainy.

Zagłosuj

Co sądzisz o zatrudnianiu Ukraińców w Polsce?

Firmy coraz częściej szukają też pracowników średniego szczebla i o wysokich kwalifikacjach. Widać to na przykład w branży IT. 

Jednak zdaniem ekspertów, zatrudnianie Ukraińców wcale nie jest bardzo korzystne finansowo dla firm. Oprócz wynagrodzeń, które są na podobnym poziomie jak dla Polaków, pracodawcy zapewniają im często pozapłacowe zakwaterowanie i transport do pracy. 

W zeszłym roku do Polski w poszukiwaniu pracy przyjechało milion trzysta Ukraińców. 

RadioZET.pl/gw, KM

Oceń
Tagi