Gumtree: 40 proc. zawodów wkrótce zniknie z rynku pracy. Sprawdź które

Redakcja
05.04.2017 10:28
Gumtree: 40 proc. zawodów wkrótce zniknie z rynku pracy. Sprawdź które
fot. Radio ZET

Według najnowszych prognoz grupy Gumtree aż 40 proc. obecnych zawodów zniknie z rynku pracy w ciągu najbliższych 10-20 lat. To zła wiadomość dla pracowników wszelkiego rodzaju Call Center, bibliotekarzy, recepcjonistów czy agentów ubezpieczeniowych. – Zagrożeniem dla nich jest automatyzacja. Najtrudniej utrzymać się będzie zawodom wymagającym niskich kwalifikacji, gdzie pracownicy wykonują powtarzalne działania - komentowała Katarzyna Merska, koordynator ds. komunikacji Gumtree Polska.

W Polsce około 40 proc. zawodów jest zagrożonych automatyzacją i mogą zniknąć z rynku pracy w ciągu najbliższych 10-20 lat. Są to zawody które wymagają niskich kwalifikacji i powtarzalnych umiejętności. Receptą dla takich osób może być rozpoczęcie dodatkowej edukacji zanim rynek zacznie się zmieniać. Osoby, których zawody zagrożone są wyginięciem, nie muszą jednak obawiać się najgorszego. W miejsce starych miejsc pracy powstaną nowe stanowiska, jednak dla nich bardzo cenne będą umiejętności i wiedza w zakresie baz danych, nowych technologii i szeroko rozumiane umiejętności miękkie.

Humaniści sola tej ziemi? Tak twierdzi amerykański miliarder

Rozsądnie byłoby zacząć przygotowywać się do tego, jednak - jak twierdzi Katarzyna Merska z Gumtree - według badań jedynie 6 proc. Polaków ma zamiar dostosowywać się do nowych wymagań na rynku pracy, mimo że połowa z nas jest tego świadoma. Natomiast są zawody, które nie mają czego się obawiać – osoby z branż kreatywnych, lekarze, pielęgniarze, terapeuci wszelkiego rodzaju trenerzy czy duchowni.

RadioZET.pl/Bankier.pl/strz