Będzie 400+? Wszystko w rękach Elżbiety Rafalskiej

Redakcja
15.12.2017 20:12
Będzie 400+? Wszystko w rękach Elżbiety Rafalskiej
fot. PAP

402 złote i 72 grosze - o tyle od 2018 roku może wzrosnąć zasiłek pielęgnacyjny dla najstarszych Polaków. Decyzja w tej sprawie musi podjąć rząd. Aktualnie świadczenie wynosi 153 zł.

Zagłosuj

Czy popierasz socjalną politykę PiS?

Liczba głosów:

O szansach na poprawienie życia seniorów i zwiększenie objętości ich portfeli pisze piątkowy "Super Express".

- Być może w przyszłym roku rząd PiS przyzna 400+ dla najstarszych Polaków - czytamy w dzienniku.

Zobacz także

Do Sejmu trafiła obywatelska petycja, według której świadczenie ma wzrosnąć o 402,72 zł, czyli o kwotę, jaką mają otrzymywać osoby represjonowane w PRL. Autor petycji argumentuje, że w ostatnim czasie odnotowano gwałtowny przyrost osób po 75. roku życia i niepełnosprawnych.

Osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do samodzielnej egzystencji bądź tym, które ukończyły 75. rok życia przysługuje tzw. zasiłek pielęgnacyjny. Wysokość świadczenia zaledwie 153 zł. Co gorsza, kwota zasiłku nie była zmieniana od... 11 lat!

''Osoby niepełnosprawne pobierające zasiłek pielęgnacyjny mają prawo czuć się dyskryminowane i marginalizowane, gdyż obowiązuje ich kryterium dochodowe, zaś osoby represjonowane w PRL-u są na uprzywilejowanej pozycji niżeli osoby niepełnosprawne” - napisano w petycji.

Czy propozycja znajdzie uznanie w oczach rządzących? - Bardzo ciekawa inicjatywa. Dotychczasowe wydatki społeczne i socjalne były kierowane przede wszystkim do rodzin. Jestem całym sercem za wsparciem także osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny - powiedział "SE" Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.

Petycja ma trafić do resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Decyzję w sprawie ma podjąć Elżbieta Rafalska.

RadioZET.pl/Super Express/DG