Zamknij

Trwają poszukiwania 5-letniego Dawida. "Sprawdzamy każdy sygnał"

12.07.2019 07:27
Trwają poszukiwania 5-letniego Dawida. "Sprawdzamy każdy sygnał"
fot. PAP/Jakub Kamiński

W piątek rano wznowiono poszukiwania zaginionego 5-letniego Dawida Żukowskiego z Grodziska Mazowieckiego. - Służby operacyjne pracowały bez żadnej przerwy – mówił telewizji TVN24 Sylwester Marczak, rzecznik prasowy stołecznej policji. Niestety, wieczorna akcja nie przyniosła nowych śladów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Chodzi o wznowienie przerwanych przed północą działań pododdziałów zwartych – tłumaczył Marczak. Od rana, funkcjonariusze przeczesują obszar obejmujący około 30 kilometrów. Chłopca szukają strażacy, policjanci z psami tropiącymi, żołnierze obrony terytorialnej a także okoliczni mieszkańcy. Niestety, dotychczasowe działania nie przyniosły żadnych rezultatów.

Jak z kolei zapewniała w rozmowie z portalem natemat.pl Katarzyna Zych z komendy w Grodzisku Mazowieckim, policja sprawdza „każdy sygnał, każdą możliwość i każdy z wątków”.

Zobacz także

- Są nam przekazywane wiadomości o prawdopodobnym miejscu, gdzie pojawił się samochód czy osoby, ale nie zawsze są one precyzyjne, nie zawsze też się potwierdzają. Niestety, żadna z tych informacji nie była dla nas podpowiedzią – dodawała.

Nadal nie wiadomo, gdzie przebywa 5-letni Dawid Żukowski.

Jest śledztwo prokuratury

- Prokuratura wszczęła w czwartek śledztwo mające na celu ustalenie okoliczności śmierci ojca 5-letniego Dawida Żukowskiego - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński.

Jak zaznaczył, zadaniem śledczych na tym etapie jest przede wszystkim ustalenie na podstawie wszystkich zabezpieczonych dotychczas dowodów, jaki jest los dziecka, co się z nim dzieje i gdzie aktualnie może przebywać. Dodał, że śledczy będą ustalali te okoliczności na podstawie oględzin miejsca zdarzenia, oględzin auta, wyników sekcji zwłok i badań dodatkowych zleconych w toku postępowania.

Zobacz także

Zaznaczył przy tym, że "czynności poszukiwawcze mające na celu odnalezienie chłopca prowadzi policja i inne służby do tego powołane".

- Szereg czynności policjanci wykonują wspólnie z prokuraturą, m.in analizę zabezpieczonych śladów, zlecanie opinii, analizę danych telekomunikacyjnych i wiele innych, ponadto planują czynności, jakie w sprawie należy wykonać i je realizują - wskazał prokurator.

Zobacz także

Prokurator Łapczyński zapowiedział też, że w piątek rano przekaże wyniki przeprowadzonych przez śledczych czynności w tej sprawie.

Poszukiwania 5-letniego chłopca z Grodziska Mazowieckiego trwają od zgłoszenia utraty przez rodzinę kontaktu z dzieckiem i jego ojcem. Działania rozpoczęły się około północy; trwają już ponad 20 godzin. 5-letni Dawid został zabrany przez ojca z miejsca zamieszkania około godz. 17 w środę. Według informacji policji, przed godz. 21 ojciec najprawdopodobniej odebrał sobie życie. Mężczyzna zginął potrącony przez pociąg. Informacje o śmierci mężczyzny policja z Grodziska otrzymała przed godz. 21.

Zobacz także

W działaniach poszukiwawczych biorą udział setki funkcjonariuszy z Grodziska Mazowieckiego, garnizonu stołecznego i Komendy Głównej Policji. Policjanci wykorzystują m.in. drony, śmigłowiec i psy tropiące. W działania włączyli się także strażacy i Wojska Obrony Terytorialnej - 40 żołnierzy 65. batalionu lekkiej piechoty z Pomiechówka.

Jak poinformował rzecznik KSP kom. Marczak, policja nie planuje przerywania poszukiwań nawet po zmierzchu. - Te działania, jeśli będzie taka potrzeba, będą prowadzone całą noc – zaznaczył.

Policja cały czas apeluje do osób, które między godziną 17 a 21 w środę przebywały w okolicach Grodziska Mazowieckiego lub warszawskiego Okęcia i widziały samochód ojca chłopca. To szara skoda fabia WGM 01K9. Na miejscu pasażera od strony kierowcy na szybie jest zasłona przeciwsłoneczna z logo Zygzaka McQuinna, czerwonej wyścigówki z bajki "Auta". Zdjęcie samochodu udostępniono na Twitterze warszawskiej policji.

Policja znalazła ten samochód, ale ważna jest informacja, którędy jechał. - Dla nas bardzo ważna informacja dotyczy samego pojazdu bez względu na to, czy znajdował się on w ruchu, czy też był pozostawiony na parkingu - wyjaśnił rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Zobacz także

Chłopiec jest ubrany w niebieską bluzę, niebieskie spodnie jeansowe i niebieskie trampki z logo Zygzaka McQueena. Zdjęcie Dawida jest dostępne na stronie warszawskiej policji pod dokładnym adresem:

168-94443
168-94441

źródło: Policja Warszawa

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Polsce poinformowała rosyjskie media, że zaginiony pięciolatek z Grodziska Mazowieckiego jest obywatelem Rosji.

Wszelkie zgłoszenia, nawet anonimowe, można przekazywać Komendzie Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim, tel. 22 755 60 10 (-11,-12,-13). Można też zatelefonować do najbliższej jednostki policji lub pod numer alarmowy 112.

 

RadioZET/tvn24.warszawa.pl/natemat.pl/PAP