Zamknij

Poszukiwania 5-letniego Dawida. Policja sprawdza okolice autostrady i monitoring

Joanna Zaremba
12.07.2019 10:05
Poszukiwania 5-letniego Dawida. Policja sprawdza okolice autostrady i monitoring
fot. PAP/Jakub Kamiński

Dzisiaj przeszukamy dwa rejony: teren od miejsca pozostawienia pojazdu do miejsca, w którym ojciec chłopca popełnił samobójstwo oraz okolice autostrady - powiedział w piątek rano Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji. Funkcjonariusze analizują także zapisy z kamer monitoringu miejskiego.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

- Od rana wznowione są działania pododdziałów zwartych. Dzisiaj jesteśmy w dalszym ciągu wspierani przez inne służby. Oprócz policjantów z Grodziska Mazowieckiego, Komendy Głównej oraz Garnizonu Stołecznego, jesteśmy wspierani przez wojsko obrony terytorialnej, państwową straż pożarną, ochotniczą straż pożarną i podmioty społeczne - powiedział Marczak.

Policja przeszukuje fragment autostrady A2

Poinformował, że "jeśli weźmiemy pod uwagę tylko wczorajszy dzień, to kilkuset funkcjonariuszy prowadziło poszukiwania pięcioletniego Dawida".

- Tylko wczoraj przeszukaliśmy teren około tysiąca hektarów. Dziś te działania są kontynuowane. Skupiamy się na dwóch miejscach: terenie od pozostawionego pojazdu do miejsca, w którym ojciec chłopca popełnił samobójstwo, a drugi obszar to obszar autostrady, który dziś będzie przez nas sprawdzany - dodał Marczak. Chodzi o fragment autostrady A2 na odcinku Warszawa - Grodzisk Mazowiecki.

Zobacz także

Policjant ponowił apel, "aby osoby, które jeszcze tego nie zrobiły przejrzały kamerki samochodowe, zwłaszcza jeżeli w godzinach między 17 a 21 poruszały się na odcinku od Grodziska do Warszawy Okęcia, bądź też w samym Grodzisku". Prosi o zwrócenie uwagi na nagraniach ze środy na szarą skodę fabię o numerze rejestracyjnym WGM 01K9. Samochód na miejscu pasażera od strony kierowcy na szybie ma zasłonę przeciwsłoneczną z logo Zygzaka McQuinna, czerwonej wyścigówki z bajki "Auta". Zdjęcie samochodu udostępniono na Twitterze warszawskiej policji.

Znaleziono ten samochód, ale ważna jest informacja, którędy jechał. - Dla nas bardzo ważna informacja dotyczy samego pojazdu bez względu na to, czy znajdował się on w ruchu, czy też był pozostawiony na parkingu - wyjaśnił we wtorek rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Poszukiwany chłopiec jest ubrany w niebieską bluzę, niebieskie spodnie jeansowe i niebieskie trampki z logo Zygzaka McQueena. Zdjęcie Dawida jest dostępne na stronie warszawskiej policji pod dokładnym adresem:

168-94441
168-94443

źródło: Policja Warszawa

Wszelkie zgłoszenia na temat zaginionego Dawida, nawet anonimowe, można przekazywać policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim, tel. 22 755 60 10 (-11,-12,-13). Można też zatelefonować do najbliższej jednostki policji lub pod numer alarmowy 112

"Sprawdzamy wszystkie wersje". Policja analizuje zapis z monitoringu

- Trzeba sprawdzać też te wersje, że być może to dziecko zostało wywiezione i przekazane komuś, że jest w trasie. Wszystkie siły, jakie mamy, będą do tej sprawy przydzielone. Oprócz poszukiwań typowo ludzkich przy użyciu policjantów i psa funkcjonariusze analizują m.in. monitoring - powiedział w piątek rano rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

Zobacz także

- Nie przerwaliśmy poszukiwań do chwili obecnej, ani na chwilę - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka na antenie TVN24 na temat akcji poszukiwania 5-letniego Dawida Żukowskiego. Dodał, że w nocny, aby odpocząć funkcjonariusze zostali zwolnieni z terenu, ale równolegle działania prowadzili policjanci kryminalni. - Miejmy nadzieję, że ten chłopiec znajdzie się żywy i cały - mówił rzecznik KGP.

Zobacz także

Zapewnił jednocześnie, że do poszukiwań 5-letniego Dawida zostały skierowane wszystkie możliwe siły. - Analizujemy i przeszukujemy teren, po którym poruszał się ojciec dziecka- poinformował w TVN24 Ciarka. Dodał, że funkcjonariusze mają wydzielone sektory, w których prowadzą działania. - Sprawdzamy praktycznie cały teren przylegający do autostrady - przekazał rzecznik.

Zobacz także

Powiedział też, że policjanci analizują monitoring z kamer przemysłowych, sprawdzają kontakty rodzinne, znajomych mężczyzny i wszystkie adresy z nim związane. Stwierdził, że policja bierze pod uwagę różne wersje wydarzeń.

Zobacz także

Poinformował, że w poszukiwania 5-letniego Dawida zaangażowali się też ludzie. - Ludzie dzwonią, podpowiadają. Widać, że im zależy, aby pomóc policji, aby pomóc tej rodzinie (...) Jakiegoś przełomu nie było. My oczywiście każdy wątek sprawdzamy. Sprawdzamy każdą informacją nawet te najmniej wiarygodne - powiedział Ciarka.

 

RadioZET.pl/Policja Warszawa/Twitter