W stolicy przybyło 500 nowych adwokatów. To najwięcej w Polsce

Redakcja
06.07.2018 20:24
500 nowych adwokatów przyjęło ślubwanie
fot. Krzysztof Pyzia/RadioZET.pl

Przysięgę zawodową w stolicy złożyło 500 świeżo upieczonych adeptów prawa. To ukoronowanie ich 5-letnich studiów i 3,5-letniej aplikacji. Ślubowanie adwokatów warszawskich to największe tego typy wydarzenie w kraju.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak wyglądała sama przysięga, opowiada adwokat Michał Fertak, rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
- W czasie ślubowania dziekan Okręgowe Rady Adwokackiej odczytał rotę ślubowania, którą każdy ze ślubujących adwokatów na stojąco powtórzył za dziekanem - tłumaczy Fertak.

Podkreśla, że adwokatura w Warszawie pod względem liczebności to ogólnopolski rekordzista. - Jest nas ponad połowa składu adwokackiego w całym kraju. To ślubowanie, które organizujemy w Warszawie jest największe w Polsce - mówił Fertak.

Najpierw studia, potem aplikacja

Kto może zostać adwokatem w naszym kraju? Okazuje się, że wiek nie ma większego znaczenia. Najstarszy świeżo upieczony adwokat ma ponad 50 lat. A jak tego dokonać?

Zobacz także

- Należy najpierw skończyć studia prawnicze. To jest około 5 lat edukacji na studiach. Następnie jest aplikacja adwokacka, to jest około 3,5 roku. Potem jest egzamin zawodowy, aktualnie jest on państwowy - tłumaczy rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

W piątkowej uroczystości udział wzięli między innymi profesor Ewa Łetowska, były rzecznik praw obywatelskich i profesor Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Zobacz także

RadioZET.pl/Krzys

ztof Pyzia/PTD