Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych? PSL proponuje pakiet społeczny

Redakcja
28.02.2019 11:10
500 plus dla niepełnosprawnych? PSL proponuje pakiet społeczny

Pakiet Społeczny Ludowców to propozycja, która zakłada m.in. dodatek na rehabilitację w wysokości 500 zł dla wszystkich osób niepełnosprawnych. O trzeciej odsłonie projektu opowiadał w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Cały pakiet zostanie złożony w Sejmie w poniedziałek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„500 plus” dla każdej osoby niepełnosprawnej na rehabilitację – to propozycja PSL, którą zapowiedział w czwartek lider partii.

Szef ludowców zaznaczył, że w maju ubiegłego roku, w trakcie protestów osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie, politycy opozycji podpisali wspólny dokument na rzecz osób niepełnosprawnych, w którym zobowiązali się do wprowadzenia właśnie comiesięcznego dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł dla osób niepełnosprawnych.

– Jeżeli nie będzie wsparcia najbardziej potrzebujących, to nie będzie pełnej roli państwa – oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Senator Jan Filip Libicki mówił z kolei, że skoro znajdą się w budżecie pieniądze na zapowiadane przez PiS m.in. rozszerzenie programu 500 plus o pierwsze dziecko i „trzynastkę” dla emerytów i rencistów, to powinny znaleźć się też pieniądze na wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz także

Kosniak-Kamysz zaznaczył w czwartek, że PSL poprze społeczne propozycje programowe PiS, więc liczy na poparcie Pakietu Społecznego Ludowców. Oprócz wsparcia dla niepełnosprawnych zakłada on też podwyższenia pensji dla nauczycieli o 1000 zł.

Kolejny protest niepełnosprawnych

Po przedstawieniu przez PiS pięciu nowych propozycji programowych liderka ubiegłorocznego protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów Iwona Hartwich zapowiedziała, że 23 maja odbędzie się protest tego środowiska.

– To nasza odpowiedź na to, czego nie usłyszeliśmy w nowych obietnicach ze strony rządu dla społeczeństwa – powiedziała w rozmowie z PAP.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Renciści również otrzymają "trzynastkę". Ile wyniesie dodatkowe świadczenie?

Hartwich dodała, że osoby z niepełnosprawnościami zostały kolejny raz pominięte.

RadioZET.pl/PAP/JŚ