Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

500 plus dla niepełnosprawnych? PSL proponuje pakiet społeczny

28.02.2019 11:10
xxx wiadomosci

Pakiet Społeczny Ludowców to propozycja, która zakłada m.in. dodatek na rehabilitację w wysokości 500 zł dla wszystkich osób niepełnosprawnych. O trzeciej odsłonie projektu opowiadał w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Cały pakiet zostanie złożony w Sejmie w poniedziałek.

500 plus dla niepełnosprawnych? PSL proponuje pakiet społeczny fot. East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„500 plus” dla każdej osoby niepełnosprawnej na rehabilitację – to propozycja PSL, którą zapowiedział w czwartek lider partii.

Szef ludowców zaznaczył, że w maju ubiegłego roku, w trakcie protestów osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie, politycy opozycji podpisali wspólny dokument na rzecz osób niepełnosprawnych, w którym zobowiązali się do wprowadzenia właśnie comiesięcznego dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł dla osób niepełnosprawnych.

– Jeżeli nie będzie wsparcia najbardziej potrzebujących, to nie będzie pełnej roli państwa – oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Senator Jan Filip Libicki mówił z kolei, że skoro znajdą się w budżecie pieniądze na zapowiadane przez PiS m.in. rozszerzenie programu 500 plus o pierwsze dziecko i „trzynastkę” dla emerytów i rencistów, to powinny znaleźć się też pieniądze na wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

Kosniak-Kamysz zaznaczył w czwartek, że PSL poprze społeczne propozycje programowe PiS, więc liczy na poparcie Pakietu Społecznego Ludowców. Oprócz wsparcia dla niepełnosprawnych zakłada on też podwyższenia pensji dla nauczycieli o 1000 zł.

Kolejny protest niepełnosprawnych

Po przedstawieniu przez PiS pięciu nowych propozycji programowych liderka ubiegłorocznego protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów Iwona Hartwich zapowiedziała, że 23 maja odbędzie się protest tego środowiska.

– To nasza odpowiedź na to, czego nie usłyszeliśmy w nowych obietnicach ze strony rządu dla społeczeństwa – powiedziała w rozmowie z PAP.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Renciści również otrzymają "trzynastkę". Ile wyniesie dodatkowe świadczenie?

Hartwich dodała, że osoby z niepełnosprawnościami zostały kolejny raz pominięte.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń