Zamknij

Nowe 500 plus na każde dziecko. Rafalska zdradziła, jak dostać pieniądze

Redakcja
27.02.2019 11:50
500 plus
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

– 500 plus od pierwszego dziecka będzie przysługiwało na wniosek osoby uprawnionej – powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

„500 plus” na każde dziecko od 1 lipca zapowiedział podczas sobotniej konwencji PiS lider partii Jarosław Kaczyński, przedstawiając pięć nowych propozycji. Obok zmian dotyczących „500 plus” zapowiedział także zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, „trzynastkę” w postaci najniższej emerytury – 1100 zł – dla każdego emeryta, a także przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.

500 plus na każde dziecko. Od kiedy składać wnioski? 

Rafalska na środowej konferencji prasowej w ministerstwie podkreśliła, że środki z programu „500plus” w nowej odsłonie będą przysługiwały na wniosek osoby uprawnionej. „Co do samego systemu składania wniosków, nie przewidujemy tu istotnej zmiany” – podkreśliła szefowa MRPiPS.

Przypomniała, że zgodnie z zapowiedzią rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej 5 marca zostanie przedstawiona „mapa drogowa” dotyczącą wprowadzania projektów zapowiedzianych podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. „W tej chwili prace trwają. [...] Myślę, że 5 marca będziemy wiedzieli więcej” – powiedziała minister Rafalska.

Zobacz także

Zaznaczyła jednocześnie, że projekt zmian jest propozycją rządową, nie ministerialną. Podkreśliła, że ubiegłoroczne informacje ministerstwa na temat prac nad podwyższeniem kryterium dochodowego w „500 plus” były prawdziwe. „Moje informacje zawsze były oparte o działania, które są podejmowane w ministerstwie. Jednak nasze działania też są zawsze uzależnione od decyzji całego rządu” – zaznaczyła szefowa MRPiPS. Zapewniła jednocześnie, że finansowanie programu „w nowej odsłonie” jest zabezpieczone.

Rafalska dodała, że wnioski o „500 plus” będzie można składać od 1 lipca.

Obecnie w ramach programu „Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł, gdy wychowują w rodzinie dziecko niepełnosprawne.

RadioZET.pl/PAP/DG