Zamknij

Co dalej z 500 plus na każde dziecko? Rafalska: projekt zostanie sfinalizowany lada moment

Magdalena Kulej
14.03.2019 09:22
Co dalej z 500 plus na każde dziecko? Rafalska: projekt zostanie sfinalizowany lada moment
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

– W ciągu najbliższych dni pokażemy projekt dotyczący 500 plus na pierwsze dziecko. W ciągu tygodnia powinny rozpocząć się konsultacje społeczne – zapowiedziała w czwartek w TVN24 minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak podkreśliła, projekt powinien trafić do Sejmu „tak szybko, jak to możliwe”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Elżbieta Rafalska, pytana w TVN24, czy projekt dotyczący „500 plus” na pierwsze dziecko jest już ustawowo gotowy, odparła, że „lada moment będzie on sfinalizowany”.

– Najpierw musi trafić do pana premiera, mamy swoją określoną mapę drogową, 21 dni konsultacji, po konsultacjach – więc myślę, że w następnym tygodniu – zostanie przedstawiony – powiedziała minister. „W ciągu najbliższych dni ten projekt będzie ujawniony, dosłownie najbliższych dni. W ciągu tygodnia – najpóźniej – konsultacje społeczne, parlament tak szybko, jak to możliwe” – dodała.

Zobacz także

„Nowa piątka PiS”

W ubiegłym tygodniu premier wraz z ministrami przedstawili harmonogram realizacji projektów z nowej piątki PiS. Zgodnie z zapowiedzią projekty dotyczące „500 plus” na pierwsze dziecko, „trzynastki” dla emerytów, zniesienia podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i niższego PIT-u oraz projekt ws. przywrócenia połączeń komunikacyjnych będą gotowe jeszcze w marcu.

Projekt „Emerytura plus” został już przedstawiony w ubiegłym tygodniu, natomiast – jak informowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska – projekt dotyczący przywrócenia połączeń autobusowych ma zostać przedstawiony w tym tygodniu.

W środę rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała, że 3-4 kwietnia odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu; dodała, że Konwent Seniorów podjął również decyzję o skreśleniu pierwszego dnia posiedzenia zaplanowanego na 10-12 kwietnia. Dodała, że to posiedzenie będzie kontynuowane w dniu 25 kwietnia.

Zobacz także

Mazurek zapowiedziała, że Sejm podczas tych posiedzeń będzie procedować rządowe projekty ustaw dot. wysokości świadczeń emerytalnych, finansowego wsparcia rodzin i przywracania połączeń komunikacyjnych. Pytana, czy projekty są gotowe i czy je widziała, odparła: „Ja tych projektów nie widziałam. Wiemy, że to są projekty rządowe. Takie pismo wpłynęło z KPRM. Jak one wpłyną, będziemy znać je szczegółowo, będziemy się do nich odnosić”.

RadioZET.pl/TVN24/PAP/MK