Zamknij

500 plus na każde dziecko i ''trzynastka'' dla emerytów. Nowe propozycje od PiS

Redakcja
23.02.2019 11:34
500 plus na każde dziecko i ''trzynastka'' dla emerytów. Nowe propozycje od PiS
fot. PAP

500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastka" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy - to "nowa piątka PiS" zaprezentowana podczas sobotniej konwencji programowej partii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

500 plus na pierwsze dziecko

500 plus od pierwszego dziecka - to pierwszy punkt nowego programu wyborczego PiS - ogłosił podczas sobotniej konwencji w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że 500 plus na pierwsze dziecko będzie od 1 lipca.

Podczas sobotniej konwencji PiS, która odbywa się pod hasłem "Nowa arena programowa".

- Mamy nowy program, program trudny. Pierwszy jego punkt to 500 plus od pierwszego dziecka - ogłosił na początku konwencji prezes PiS. 

Bez podatku PIT dla pracowników

PiS pomoże młodym ludziom wchodzącym w życie. Nie będzie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia - zapowiedział prezes PiS.

Kaczyński podkreślił, że jego ugrupowanie pomoże "młodym ludziom wchodzącym w życie".

Przywrócimy zredukowanych połączeń autobusowych

PiS zamierza przywrócić skasowane wcześniej połączenia autobusowe, aby podwoić liczbę przejechanych kilometrów do jednego miliarda z pół miliarda obecnie.

- W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę z prawie miliarda przejechanych kilometrów do niespełna pół miliarda. Przywrócimy to, przywrócimy ten miliard, przywrócimy połączenia - mówił Kaczyński.

"Trzynastka" dla każdego emeryta - 1100 zł 

Czwarty punkt programu PiS to pomoc dla emerytów: "taka trzynastka w postaci najniższej emerytury 1100 zł dla każdego emeryta" .

- Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym - zadeklarował Kaczyński. Jak dodał, pomoc ta ma być wypłacana od maja.

Podkreślił, że pomoc emerytom ma być elementem zmniejszania różnic majątkowych w polskim społeczeństwie. Od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1100 zł (obecnie jest to 1029,80 zł). Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł. 

Obniżenie kosztów pracy 

Szef rządu Mateusz Morawiecki podkreślał rolę rodziny oraz zachęcania ludzi młodych do pozostawania w Polsce lub powrotu z migracji. Zapowiedział obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT-u dla wszystkich osób pracujących.

RadioZET.pl/PAP/DG