Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

500 plus na każde dziecko i ''trzynastka'' dla emerytów. Nowe propozycje od PiS

23.02.2019 11:34
xxx wiadomosci

500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastka" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy - to "nowa piątka PiS" zaprezentowana podczas sobotniej konwencji programowej partii.

500 plus na każde dziecko i ''trzynastka'' dla emerytów. Nowe propozycje od PiS fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

500 plus na pierwsze dziecko

500 plus od pierwszego dziecka - to pierwszy punkt nowego programu wyborczego PiS - ogłosił podczas sobotniej konwencji w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że 500 plus na pierwsze dziecko będzie od 1 lipca.

Podczas sobotniej konwencji PiS, która odbywa się pod hasłem "Nowa arena programowa".

- Mamy nowy program, program trudny. Pierwszy jego punkt to 500 plus od pierwszego dziecka - ogłosił na początku konwencji prezes PiS. 

Bez podatku PIT dla pracowników

PiS pomoże młodym ludziom wchodzącym w życie. Nie będzie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia - zapowiedział prezes PiS.

Kaczyński podkreślił, że jego ugrupowanie pomoże "młodym ludziom wchodzącym w życie".

Przywrócimy zredukowanych połączeń autobusowych

PiS zamierza przywrócić skasowane wcześniej połączenia autobusowe, aby podwoić liczbę przejechanych kilometrów do jednego miliarda z pół miliarda obecnie.

- W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę z prawie miliarda przejechanych kilometrów do niespełna pół miliarda. Przywrócimy to, przywrócimy ten miliard, przywrócimy połączenia - mówił Kaczyński.

"Trzynastka" dla każdego emeryta - 1100 zł 

Czwarty punkt programu PiS to pomoc dla emerytów: "taka trzynastka w postaci najniższej emerytury 1100 zł dla każdego emeryta" .

- Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym - zadeklarował Kaczyński. Jak dodał, pomoc ta ma być wypłacana od maja.

Podkreślił, że pomoc emerytom ma być elementem zmniejszania różnic majątkowych w polskim społeczeństwie. Od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1100 zł (obecnie jest to 1029,80 zł). Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł. 

Obniżenie kosztów pracy 

Szef rządu Mateusz Morawiecki podkreślał rolę rodziny oraz zachęcania ludzi młodych do pozostawania w Polsce lub powrotu z migracji. Zapowiedział obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT-u dla wszystkich osób pracujących.

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń