Zamknij

PiS zapowiedział nowe 500 plus. Od 1 lipca zniknie kluczowy warunek

Redakcja
24.02.2019 14:08
500 plus na pierwsze dziecko
fot. PAP

500 plus od pierwszego dziecka to nowa propozycja rządu PiS dla polskich rodzin. Nowe 500 plus będzie wypłacane od 1 lipca 2019 roku. Z wypowiedzi minister Elżbiety Rafalskiej wynika, że z rządowego programu zniknie kryterium dochodowe. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Zagłosuj

Czy rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko to dobry pomysł?

Liczba głosów:

W czasie sobotniej konwencji PiS zaprezentowano pięć nowych propozycji. Lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie od 1 lipca 500 plus od pierwszego dziecka oraz zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia. Zapowiedział także "trzynastkę" w postaci najniższej emerytury - 1100 zł - dla każdego emeryta, a także przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.  

500 plus na pierwsze dziecko

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z PAP oceniła, że propozycja przyznania "500 plus" od pierwszego dziecka była społecznie oczekiwana. - Wydatki na cele społeczne trzeba było etapować, znaleźć zabezpieczenie, mieć pewność dalszego finansowania. To wszystko wymagało przemyślenia. Po trzech latach funkcjonowania programu przyszedł kolejny etap. Wcześniej była ta odrobina niedosytu w programie ''500 plus'' i dzisiaj tego już nie będzie - podkreśliła minister.

Elżbieta Rafalska zapewniła, że "złożenie takiej propozycji to 100 proc. gwarancji finansowania". - Proszę zobaczyć, jaką mamy sytuację gospodarczą, w finansach publicznych, mamy też historycznie najlepszą sytuację na rynku pracy. Jesteśmy poważną, odpowiedzialną Zjednoczoną Prawicą, która już dała dowód tego, że to o czym mówi, jest wdrożone - zaznaczyła szefowa MRPiPS.

Zobacz także

Rafalska zwróciła uwagę, że program "w nowej odsłonie" uprości także procedurę administracyjną wydawania "500 plus". - Nie trzeba będzie sprawdzać kryterium dochodowego. To świadczenie - podobnie jak wyprawka szkolna ''Dobry start'' - będzie wypłacane bez sprawdzenia sytuacji dochodowej rodziny. Wydania tego typu decyzji jest mniej czasochłonne, zdecydowanie prostsze - podkreśliła.

Obecnie w ramach programu "Rodzina 500 plus" przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: 500 plus na pierwsze dziecko i trzynasta emerytura. Tłumaczymy co obiecał PiS

RadioZET.pl/PAP/DG