Zamknij

Pół miliona wniosków o "500 plus". Minister ogłasza sukces

01.07.2019 22:04
Pół miliona wniosków o "500 plus". Minister ogłasza sukces
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER

500 plus na każde dziecko. 1 lipca ruszyło składanie wniosków o rozszerzone świadczenie drogą elektroniczną. - Złożono już 500 tys. wniosków o przyznanie środków z programu "Rodzina 500 plus" – poinformowała w poniedziałek wieczorem szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa ocenia, że wysokie zainteresowanie składaniem wniosków o rozszerzone 500 plus drogą elektroniczną  to m.in. efekt akcji informacyjnej i współpracy instytucji.

- Udała się przede wszystkim ta olbrzymia akcja informacyjna skierowana poprzez wojewodów i ministrów do samorządów. Udało się połączyć współpracę tych wszystkich zarówno banków, jak i ZUS-u i portalu empatia – powiedziała minister, która była gościem "Wiadomości" w TVP.

Byliśmy w sztabie o północy. Odliczaliśmy ostatnie sekundy i to kapitalne wrażenie, jak zaczyna biec cyferkami ilość zgłoszonych wniosków za pomocą drogi internetowej. W pierwszych 30 minutach to było 6 tys. wniosków, jeśli dobrze pamiętam. O godzinie 9 było już 100 tys. złożonych wniosków; o godz. 14. było 400 tys.

Bożena Borys-Szopa

Szefowa MRPiPS podała, że zarejestrowano już pierwsze wypłaty. - Są już rodziny, które cieszą się z pieniędzy na koncie. Jako pierwsza była gmina Kowary – wskazała.

Jak złożyć wniosek 500 plus przez bank? 

Każdy, kto chce złożyć wniosek online, może to zrobić za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień. Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.

TUTAJ prezentujemy spis linków i wybrane serwisy internetowe, gdzie można złożyć wniosek o 500 plus przez bank.

RadioZET.pl/PAP