Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Od 300 złotych na wyprawkę po program ''Mama plus''. Seria nowych obietnic PiS

14.04.2018 14:52
xxx wiadomosci

300 zł wyprawki dla dziecka przed każdym rokiem szkolnym, premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka, 23 mld zł na program "Dostępność plus" - to niektóre rozwiązania w kwestii polityki społecznej zaproponowane podczas sobotniej Konwencji PiS oraz Zjednoczonej Prawicy.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Zagłosuj

Na jaką partię zagłosowałbyś/aś w wyborach parlamentarnych?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę w Warszawie na konwencji pod hasłem "Polska jest jedna", że chce, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia 18. roku życia, otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym.

- Chcemy, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenifa osiemnastego roku życia, które uczęszcza do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym - powiedział Morawiecki. Środki te - dodał - będą przysługiwały bez żadnych warunków, dla wszystkich rodziców.

- Rodzice wiedzą zresztą najlepiej, na co wydać pieniądze dla swoich dzieci. My ufamy Polakom, ufamy rodzicom, ufamy wszystkim - podkreślił premier.

Szef rządu zapowiedział, że na program "Dostępność plus" zostanie w najbliższych latach zagwarantowanych 23 mld zł. Program ma ułatwić np. seniorom, osobom z niepełnosprawnościami czy kobietom z dziećmi poruszanie się w przestrzeni publicznej.

- Na program Dostępność plus w najbliższych kilku latach zagwarantujemy 23 mld zł. To jest mniej więcej tyle, ile wydajemy rocznie na +500 Plus+, po to, żeby poprawić warunki życia seniorom, osobom słabszym, osobom niepełnosprawnym - zapowiedział premier.

Emerytura dla kobiet

Szef rządu mówił również o wprowadzeniu dodatkowej minimalnej emerytury dla kobiet, które osiągnęły wiek emerytalny, nie mają nawet minimalnej emerytury, a urodziły co najmniej 4 dzieci.

- Przecież każdy się zgodzi, że nikt nie robi więcej dla przyszłości Polski, również dla przyszłości systemu emerytalnego niż te panie, które wychowują czwórkę lub więcej dzieci w rodzinach wielodzietnych - powiedział Morawiecki.

Z kolei wicepremier Beata Szydło zapowiedziała wprowadzenie premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Pod koniec 2017 r. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła wcześniej PAP, że godne rozważenia jest rozwiązanie stosowane w jednym z krajów skandynawskich, gdzie kobiety, które urodzą dwoje dzieci w ciągu 30 miesięcy, mogą wydłużyć urlop rodzicielski nawet o rok.

Wicepremier zapowiedziała też dużo udogodnień dla młodych mam-studentek oraz wprowadzenie programu darmowych leków dla kobiet w ciąży

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń