Zamknij

Od 300 złotych na wyprawkę po program ''Mama plus''. Seria nowych obietnic PiS

Redakcja
14.04.2018 14:52
Mateusz Morawiecki
fot. PAP

300 zł wyprawki dla dziecka przed każdym rokiem szkolnym, premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka, 23 mld zł na program "Dostępność plus" - to niektóre rozwiązania w kwestii polityki społecznej zaproponowane podczas sobotniej Konwencji PiS oraz Zjednoczonej Prawicy.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Zagłosuj

Na jaką partię zagłosowałbyś/aś w wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę w Warszawie na konwencji pod hasłem "Polska jest jedna", że chce, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia 18. roku życia, otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym.

- Chcemy, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenifa osiemnastego roku życia, które uczęszcza do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym - powiedział Morawiecki. Środki te - dodał - będą przysługiwały bez żadnych warunków, dla wszystkich rodziców.

Zobacz także

- Rodzice wiedzą zresztą najlepiej, na co wydać pieniądze dla swoich dzieci. My ufamy Polakom, ufamy rodzicom, ufamy wszystkim - podkreślił premier.

Szef rządu zapowiedział, że na program "Dostępność plus" zostanie w najbliższych latach zagwarantowanych 23 mld zł. Program ma ułatwić np. seniorom, osobom z niepełnosprawnościami czy kobietom z dziećmi poruszanie się w przestrzeni publicznej.

- Na program Dostępność plus w najbliższych kilku latach zagwarantujemy 23 mld zł. To jest mniej więcej tyle, ile wydajemy rocznie na +500 Plus+, po to, żeby poprawić warunki życia seniorom, osobom słabszym, osobom niepełnosprawnym - zapowiedział premier.

Emerytura dla kobiet

Szef rządu mówił również o wprowadzeniu dodatkowej minimalnej emerytury dla kobiet, które osiągnęły wiek emerytalny, nie mają nawet minimalnej emerytury, a urodziły co najmniej 4 dzieci.

- Przecież każdy się zgodzi, że nikt nie robi więcej dla przyszłości Polski, również dla przyszłości systemu emerytalnego niż te panie, które wychowują czwórkę lub więcej dzieci w rodzinach wielodzietnych - powiedział Morawiecki.

Zobacz także

Z kolei wicepremier Beata Szydło zapowiedziała wprowadzenie premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Pod koniec 2017 r. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła wcześniej PAP, że godne rozważenia jest rozwiązanie stosowane w jednym z krajów skandynawskich, gdzie kobiety, które urodzą dwoje dzieci w ciągu 30 miesięcy, mogą wydłużyć urlop rodzicielski nawet o rok.

Wicepremier zapowiedziała też dużo udogodnień dla młodych mam-studentek oraz wprowadzenie programu darmowych leków dla kobiet w ciąży

RadioZET.pl/PAP/DG