Zamknij

Kobieta zrobiła sobie manicure. Straciła 500 plus

06.05.2019 19:54
500 plus
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

500 plus w formie rzeczowej, a nie finansowej. Jak informuje ''Rzeczpospolita'', część urzędników obsługujących rządowy program wsparcia rodzin jest zmuszona do zmiany sposobu przekazywania świadczenia. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

500 plus wciąż jest najczęściej wypłacane w postaci finansowej, jednak jak zauważa ''Rzeczpospolita'', rodziny, które w niewłaściwy sposób gospodarują pieniędzmi ze sztandarowego programu rządu PiS, otrzymują świadczenie w postaci rzeczowej. 

''Rodziny czasami dostają też bony towarowe z adnotacją, że ze sprzedaży wyłączone są wyroby tytoniowe i alkoholowe'' - czytamy. 

Zobacz także

''Rzeczpospolita'' przytacza historię z jednego z ośrodków pomocy społecznej w województwie warmińsko-mazurskim. Urzędnicy postanowili odebrać świadczenie kobiecie, która przeznaczyła pieniądze z 500 plus na manicure oraz utrzymanie nowego partnera. 

Z danych Ministerstwa Rodziny i Pracy, do których dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że przeciętna liczba świadczeń w formie rzeczowej lub świadczenia usług wynosiła w 2017 roku 1582, w 2018 roku – 1614 świadczenia, w 2019 roku – 1586. 

500 plus na każde dziecko 

Rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z punktów tzw. nowej piątki PiS. Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia zyskają również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia). Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita