Rząd znów ''uszczelni'' 500 plus. Wskazano termin

Redakcja
01.07.2018 14:05
500 plus
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Pod koniec roku rząd chce wprowadzić kolejne rozwiązanie, które "uszczelni" program 500 plus - zapowiedział w programie "Money. To się liczy" wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk. Do pierwszego uszczelnienia systemu doszło w 2017 roku. Spadła wtedy liczba osób korzystających z programu ''Rodzina 500 plus''. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wiceminister rodziny w programie "Money. To się liczy" zapewniał, że w jego ocenie program Rodzina 500 plus został w dużej mierze uszczelniony. Rząd planuje jednak wprowadzenie dodatkowych systemów monitorujących program. 

Zmiany w 500 plus 

- Na koniec roku chcemy uruchomić tzw. usługi grupowe - żeby samemu sprawdzić, czy osoba nie podjęła jakiegoś dodatkowego zatrudnienia, a pobiera świadczenie i poinformować gminę i poprosić, żeby oni to sprawdzili - wyjaśniał planowany mechanizm.

WAŻNA zmiana w programie 500 plus. Już od 2018 roku

- Gminy, które przyznają świadczenie 500 plus, mają dostęp do baz danych NFZ i MEN, co oznacza, że mogą sprawdzać, kto ubiega się o świadczenie - dodał. 

Od sierpnia 2017 roku obowiązują zmiany w programie 500 plus — główne zasady nie zostały zmienione, ale według założeń MRPiPS nowe rozwiązania mają zlikwidować niepożądane zjawiska związane z systemem świadczeń, np. dopasowywanie dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko albo niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka. Zmiany mają też doprecyzować niektóre przepisy

Nowe wnioski 500 plus

Nowe wnioski na 500 plus 2018. Od 2018 roku świadczenie 500 plus jest ważne przez 12 miesięcy, czyli od 1 października do 30 września kolejnego roku, co oznacza, że każdego roku trzeba składać nowe wnioski o 500 plus. W nowym okresie świadczeniowym będą obowiązywać dotychczasowe zasady, a przyjmowanie wniosków on-line rozpocznie się już 1 lipca. Od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski papierowe. 

Zobacz także

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w lipcu lub w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia. 

RadioZET.pl/WP Finanse/DG