Zamknij

500 plus do zmiany? Projekt ustawy trafił do Sejmu

Redakcja
20.03.2018 13:48
500 plus
fot. Bartosz KRUPA/ East News

Program Rodzina 500 plus do zmiany. Tego chce Polskie Stronnictwo Ludowe. Partia proponuje podniesienie progu dochodowego uprawniającego do świadczenia z 800 do 1050 złotych, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego — do 1575 złotych. Projekt ustawy trafił do Sejmu — donosi Forbes. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz pomysł PSL?

Liczba głosów:

Tysiące polskich rodzin ma poważne problemy — alarmuje Polskie Stronnictwo Ludowe. Mowa o osobach, które skorzystały z rządowego programu Rodzina 500 plus, ale po przekroczeniu progu dochodowego uprawniającego do świadczenia muszą oddać państwu pieniądze.

Ludowcy twierdzą, że PiS próbuje w ten sposób zaoszczędzić na polskich rodzinach. Jak wyliczono, do 350 tysięcy rodzin nie trafi 1,5 mld złotych. „Taki proceder dotyka najczęściej najbiedniejszych rodziców. Już dziś muszą się martwić, z czego zwrócić dług powstały przez bezduszne przepisy” — uważają ludowcy.

Zobacz także

Władysław Kosiniak-Kamysz proponuje zwiększenie progu dochodowego na pierwsze dziecko z 800 zł do 1050 zł. — To połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę — zauważa prezes PSL. W przypadku dzieci niepełnosprawnych kwota wzrosłaby do 1575 złotych. 

PSL domaga się, by kwoty określające próg dochodowy rosły tak, jak rośnie płaca minimalna. „Projekt nie powoduje negatywnych skutków finansowych dla budżetu państwa, gdyż środki przewidziane na realizację programu są zapisane w budżecie na 2018 rok” — napisano w uzasadnieniu.

RadioZET.pl/Forbes/DG