Zamknij

Czarny efekt 500 plus. Polki rezygnują z pracy

Redakcja
20.03.2018 11:08
500 plus
fot. East News

Rodzina 500 plus to sztandarowy program rządu Prawa i Sprawiedliwości, który miał poprawić sytuację materialną polskich rodzin. Okazuje się, że wiele kobiet zdecydowało się na porzucenie aktywności zawodowej. Na rzucenie pracy decydują się głównie uboższe matki — wynika z najnowszych badań. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku 

Zagłosuj

Pobierasz świadczenie ''Rodzina 500 plus''?

Liczba głosów:

Eksperci z Instytutu Badań Strukturalnych (IBS) wyliczyli, że gdyby nie program 500 plus, na rynku pracy byłoby o 103 tysiące kobiet więcej. To niemal odpowiada liczbie wakatów w polskiej gospodarce. Liczba ta wciąż rośnie. 

Wyniki badań pokazują, że od czasu wprowadzenia świadczenia „Rodzina 500 plus” kobiety zmieniły podejście do kariery zawodowej. O zjawisku tym ostrzegali przeciwnicy sztandarowego programu PiS. Z kolei Elżbieta Rafalska zapewniała, że program 500 plus wcale nie zachęca Polek do porzucania pracy.

Zobacz także

— Dziś mamy już twarde dane. I one mówią, że bierność zawodowa kobiet zmalała. Były to płonne zarzuty — mówiła minister rodziny jesienią zeszłego roku.

Autorki badania — Iga Magda i Aneta Kiełczewska wskazują, że spadek aktywności zawodowej kobiet może wynikać ze sztywnego kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko. Podjęcie pracy przez kobietę może oznaczać spadek dochodów, a nie ich wzrost! Gdy dochód na głowę członka rodziny przekracza 800 złotych, prawo do pobierania 500 plus na pierwsze dziecko wygasa.

„Bezrobotna matka dwojga dzieci, podejmując pracę z płacą na poziomie średniej krajowej, zachowałaby z tej kwoty zaledwie 20 proc., po uwzględnieniu podatków oraz utraty świadczenia na jedno z dzieci” — piszą autorki.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Kto dostanie 500 zł na dziecko? Warunki przyznawania

Wiceminister rodziny, Bartosz Marczuk, uspokaja w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że 100 tysięcy kobiet to tylko 0,6 procent aktywnych zawodowo Polaków.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/DG