Zamknij

Rok czekania na pieniądze z 500 plus. Wojewoda obiecuje poprawę

Redakcja
09.03.2018 17:50
500 plus, Rodzina 500 plus
fot. Bartosz KRUPA/ East News

Priorytetem jest zmniejszenie zaległości w wypłatach świadczenia "500 plus" dla rodzin, w których jedno z rodziców pracuje zagranicą - zapewnił wojewoda warmińsko-mazurski. Z powodu czasochłonnej weryfikacji oczekiwanie na wypłatę świadczenia może w tych rodzinach trwać nawet rok.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Zagłosuj

Pobierasz świadczenie Rodzina 500 plus?

Liczba głosów:

Od 1 stycznia urzędnicy wojewody weryfikują wnioski o wypłatę świadczenia "500 plus" tym rodzinom, w których jeden z rodziców pracuje za granicą. Poprzednio zadanie rządowe realizował marszałek województwa przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej. Weryfikacja wniosków o wypłatę 500 plus w sytuacjach, gdy jeden z rodziców pracuje zagranicą jest konieczne, by nie doszło do pobierania przez rodzinę podobnych świadczeń z dwóch systemów: polskiego i wypłacanego przez zagraniczną instytucją.

500 plus. Zmiana przepisów

Jak podał w czwartek na konferencji prasowej wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa przekazał 1 stycznia tego roku urzędnikom wojewody w związku ze zmianą dotyczących przepisów 3 tys. 479 wniosków dotyczących świadczeń rodzinnych i 3 tys. 278 dotyczących świadczeń wychowawczych.

Część z tych spraw została przez marszałka wszczęta i zakończona jeszcze przed przejęciem zadania przez wojewodę. W przypadku ok. 25 proc. przekazanych spraw postępowanie nie zostało wszczęte - podali urzędnicy wojewody. Od 1 stycznia do wojewody wpłynęły już 203 wnioski o wypłatę świadczeń wychowawczych i 217 o wypłatę świadczeń rodzinnych.

Zobacz także

- Priorytetem jest wychodzenie z zaległości w rozpatrywaniu złożonych wniosków, tj. doprowadzenie do stanu, w którym świadczenia przyznawane będą w miarę możliwości bez zbędnej zwłoki - wyjaśnił wojewoda. Podkreślił, że jeśli rodzinie przysługuje wypłata świadczeń, to mimo czasochłonnych procedur związanych z weryfikacją wniosku nie straci ona tego świadczenia, bowiem wypłata liczy się od dnia złożenia wniosku a nie wydania decyzji.

Oczekiwanie na świadczenie 500 plus

Urzędnicy podkreślają, że długotrwałe oczekiwanie na ustalenie zasadności wypłaty świadczenia wynika z tego, że instytucje zagraniczne często nie odpowiadają na pytania terminowo. W myśl przepisów, zagraniczne instytucje mają trzy miesiące na odpowiedź, a odpowiedzi przychodzą po pół roku, a nawet po roku. Procedurę często wydłużają niekompletne dokumenty złożone przez wnioskodawców. Dokumenty na każdym etapie postępowania muszą być uzupełnione.

Zdarzają się także przypadki, że rodzina otrzymuje jednak świadczenie z dwóch systemów - polskiego i zagranicznego. Według urzędników z warmińsko-mazurskiego, takich spraw rocznie może być około 200. Nienależne świadczenia rodziny muszą oddać albo niesłusznie pobrane pieniądze są potrącane z bieżących wypłat.

RadioZET.pl/PAP/DG