Zamknij

500 plus z bonusem? Minister myśli nad nowym rozwiązaniem

Redakcja
24.02.2018 11:10
500 plus z bonusem? Minister myśli nad nowym rozwiązaniem
fot. Archiwum Radia ZET

W styczniu 2018 r. urodziło się ponad 34 tys. dzieci - poinformowała w piątek PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że dane są wstępne i opierają się na systemie PESEL. Szefowa resortu dodała też, że chodzi jej po głowie wprowadzenie specjalnej zachęty dla rodziców, którzy postarają się o drugie dziecko.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz prorodzinną politykę rządu PiS?

Liczba głosów:

- Mamy dane w oparciu o bazę PESEL, które mówią, że urodziło się 34,2 tys. dzieci, a więc w przybliżeniu tyle, ile w tym samym czasie w ubiegłym roku. A więc nie ma żadnych spadków - powiedziała Rafalska.

Zwróciła uwagę, że należy pamiętać, iż w ubiegłym roku zanotowano istotny wzrost liczby urodzeń w porównaniu do poprzednich lat. - Pewnie (w tym roku - PAP) nie będzie bicia rekordów, ale jeśli utrzymają się te wzrosty, to będzie dobrze - oceniła minister. Dodała, że dane na podstawie PESEL-u w ostatnich dwóch latach były zbliżone do tych, które podaje GUS. Według Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2017 r. urodziło się 34,2 tys. dzieci.

Wzrost liczby dzieci

Pytana, co może skłonić Polaków do posiadania większej liczby dzieci, Rafalska odpowiedziała: "Od dawna kusi mnie wprowadzenie zachęty, która skłaniałaby rodziców, by szybciej podejmowali decyzję o narodzinach drugiego dziecka. Nad takim rozwiązaniem chcielibyśmy pracować". Zaznaczyła jednak, że nie podjęto jeszcze konkretnej decyzji w tej sprawie. - Analizujemy taką zachętę - dodała.

Chodzi o tzw. premię za urodzenie drugiego dziecka. Takie rozwiązanie stosuje jeden ze skandynawskich krajów. Tam przyznawana jest tzw. premia za szybkość - jeśli kolejne dziecko urodzi się w ciągu 30 miesięcy od urodzenia poprzedniego, urlop rodzicielski można wydłużyć nawet o rok.

500 plus i Mieszkanie plus 

Zdaniem Rafalskiej, największą zachętą do posiadania większej liczby dzieci, "może nawet większą niż program 500 plus, będzie program Mieszkanie plus". - Jeżeli będzie dobrze ułożony system dopłat, albo mocno poprawiona zostanie dostępność wynajmu mieszkań o niewysokim czynszu, to będzie oferta dla młodych ludzi z rodzinami - powiedziała. Podkreśliła, że na decyzję o posiadaniu dziecka może wpłynąć także dobra sytuacja na rynku pracy, w tym rosnące wynagrodzenia oraz zwiększenie miejsc opieki nad dziećmi.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

GUS podał, że w 2017 r. urodziło się 403,1 tys. dzieci, czyli o 20,8 tys. więcej niż w 2016. 

RadioZET.pl/PAP/DG