PO i Nowoczesna „świętują” w Foksalu. Tłum: Targowica, Targowica

Redakcja
13.07.2018 11:17
Schetyna
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

W piątek, po godz. 10.30, w Warszawie rozpoczęło się uroczyste, wspólne posiedzenie klubów PO i Nowoczesnej, które ma uczcić 550. rocznicę polskiego parlamentaryzmu. Spotkanie obu klubów to odpowiedź na obrady Zgromadzenia Narodowego, które rozpoczną się w południe na Zamku Królewskim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na spotkanie PO i Nowoczesnej w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal przybyli m.in. były prezydent, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, premier i przewodniczący PE Jerzy Buzek, szef MSZ, marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Obecni są też m.in. była premier Ewa Kopacz oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Spotkanie otworzyli szefowie klubów: Nowoczesnej – Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz PO – Sławomir Neumann.

– Żyjemy w Polsce PiS, w której politycy PiS-u udają, że mają prawo skrócić kadencję I prezesowi SN, podczas gdy przepisy konstytucji są jasne i mówią wprost o sześcioletniej kadencji. Z tych wszystkich udawanych mechanizmów jednak rodzi się realne i bardzo konkretne zagrożenie dla obywateli – podkreśliła Gasiuk-Pihowicz. – Polsce grozi narastający chaos prawny, a konsekwencje tego chaosu prawnego będą za chwileczkę grozić każdemu z nas – przekonywała.

Dlatego, zdaniem Gasiuk-Pihowicz, „dzisiaj nie ma czego świętować”. – Dzisiaj trzeba mówić bardzo głośno o niszczeniu polskiej demokracji i niszczeniu polskiej konstytucji, niszczeniu polskiego parlamentaryzmu przez PiS – oświadczyła.

Wspólne spotkanie klubów PO i Nowoczesnej

Neumann podkreślił, że uroczyste posiedzenie klubów parlamentarnych PO i Nowoczesnej odbywa się w dniu szczególnym, „w którym powinniśmy świętować 550-lecie polskiego parlamentaryzmu – poza Sejmem”. – Dzisiaj, w to święto Sejm jest otoczony barierkami, dzisiaj ten Sejm jest zamknięty przed Polakami – zauważył. – Dzisiaj to smutne święto niszczenia przez trzy lata polskiego dorobku parlamentarnego wielu, wielu pokoleń i wielu, wielu dekad i wieków – podkreślił Neumann.

Platforma i Nowoczesna postanowiły zbojkotować obrady Zgromadzenia Narodowego, którego celem jest upamiętnienie 550-lecia parlamentaryzmu, a także 100-lecia niepodległości. Platforma w ogóle nie pojawi się na Zamku Królewskim. – Niszczone są zasady wspólnoty parlamentarnej, niszczona jest demokracja, niszczona jest wolność, dlatego nie będziemy uczestniczyć w uroczystościach, które tak naprawdę mają przykryć prawdziwą, smutną rzeczywistość 2018 roku – argumentował w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna.

Zobacz także

Posłowie Nowoczesnej, według nieoficjalnych informacji, przyjdą na obrady ZN, jednak tuż po rozpoczęciu opuszczą salę. – Nowoczesna nie zamierza wysłuchać wystąpienia prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym – powiedziała w piątek szefowa ugrupowania Katarzyna Lubnauer. Mówiła także po piątkowym posiedzeniu klubu, że Nowoczesna chce „w inny sposób pokazać swój sprzeciw wobec niszczenia praworządności i parlamentaryzmu w Polsce”. W jej ocenie piątkowe Zgromadzenie Narodowe to „pogrzeb i stypa parlamentaryzmu”.

Grzegorz Schetyna, zapytany przed posiedzeniem klubów PO i Nowoczesnej, jaki jest cel tego spotkania, odpowiedział: „Żeby pokazać, że przez politykę PiS, która dzieli polski Sejm, polski parlament, nie szanuje polskiej demokracji i dzisiaj musimy być osobno”.

Były prezydent Bronisław Komorowski mówił, że bierze udział we wspólnym klubie, bo przez 20 lat był parlamentarzystą, a także pełnił funkcję marszałka Sejmu. Jak dodał, chce uczestniczyć w dyskusji, „jak ratować polski parlamentaryzm, który wynika z tradycji obywatelskiej”. Pytany, czy wolałby, żeby w tym dniu wszyscy byli razem, Komorowski odpowiedział: „oczywiście, że bym wolał, ale pod jednym warunkiem, że łączyłaby nas przeszłość i dzień dzisiejszy”.

Przed Domem Dziennikarza, gdzie odbywa się spotkanie, kilka osób skandowało: „Targowica, Targowica”.

13 lipca 1468 r. zebrał się sejmik generalny w Kole, który stanowił preludium do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego sejmu walnego w Piotrkowie 9 października 1468 r. Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego ma być okazją do podkreślenia długiej tradycji polskiego parlamentu.

RadioZET.pl/PAP/DG