Zamknij

7-latek z Polski nie zostanie wydany duńskiemu ojcu. To pierwszy taki wyrok w sądzie

Redakcja
21.12.2017 18:52
7-latek z Polski nie zostanie wydany duńskiemu ojcu. To pierwszy taki wyrok w sądzie
fot. Pixabay

7-latek z Polski nie zostanie wydany swojemu duńskiemu ojcu. Dziecko może pozostać w Polsce – zdecydował w czwartek Sąd Okręgowy w Ostrołęce. To pierwszy taki wyrok, po tym, jak rząd przyjął projekt wydawania za granicę polskich dzieci.

Zagłosuj

Zgadzasz się z decyzją sądu?

Liczba głosów:

Kobieta uciekła z Danii ze swoim synem przed jego biologicznym ojcem po tym, jak duński sąd zdecydował o pozbawieniu kobiety praw do opieki nad dzieckiem. Początkowo decyzja polskiego sądu była taka sama, jednak matka chłopca odwołała się i Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej zmienił decyzję na korzyść Polki.

Matka nielegalnie uciekła z synem

Jak podaje Wp.pl, dziecko od czterech lat przybywa w Polsce i jest bardzo związane z matką, a ojciec nie kontaktował się z synem odkąd ten wyjechał z Danii. Sprawa trafiła do sądu. Sąd Okręgowy z Ostrołęki wydał decyzję, że chłopiec może pozostać z matką w Polsce i nie musi wracać do Danii, mimo że formalnie jego matka porwała go z tego kraju. To pierwszy taki wyrok. – Sprawa ma charakter precedensowy, dotyczy bowiem zastosowania artykułu 577 KPC do rozstrzygnięć dotyczących przepisów Konwencji Haskiej – mówi mecenas Maciej Kryczka, który reprezentuje Polkę w sądzie.

Sąd po stronie Polki

Przełomowy wyrok polskiego sądu daje nadzieję rodzicom, którzy chcieliby wrócić do Polski ze swoim dzieckiem, jednak przez niekorzystny dla nich system prawny nie mogą tego zrobić. Całość jest efektem przyjętego w sierpniu projektu zmian dotyczącego wydawania dzieci porwanych za granicą przez polskich rodziców.

Niebezpieczny smog objął już niemal całą Polskę. Zobacz, czym to grozi: >>KLIJNIJ TUTAJ<<

RadioZET.pl/Wp.pl/Orto Iuris/strz