Pracownicy huty odmawiają pracy. Będzie całodzienny strajk

Redakcja
19.04.2018 11:50
Pracownicy huty odmawiają pracy. Będzie całodzienny strajk
fot. Wikimedia commons

7 maja w należącej do grupy katowickiego Węglokoksu Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej rozpocznie się 24-godzinny strajk — zapowiedziały w czwartek działające w zakładzie związki zawodowe. Do protestu nie dojdzie, jeżeli wcześniej uda się zawrzeć porozumienie płacowe.

„Akcja może zostać zawieszona, jeżeli przed 7 maja pracodawca rozpocznie ze stroną związkową rozmowy dotyczące podwyżek wynagrodzeń i przedstawi nowe propozycje płacowe. Takie, które będą dotyczyły rzeczywistych podwyżek, a nie jedynie zmian w regulaminie wynagradzania” — podało biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Zarząd huty deklarował wcześniej gotowość do dalszych rozmów w ramach toczącego się sporu płacowego, wskazując jednocześnie, iż „proponowane przez pracodawcę zmiany w systemie wynagradzania, które umożliwiłyby podwyższenie zarobków pracownikom fizycznym, nie pogarszając jednocześnie stanu finansowego spółki, zostały przez związki zawodowe Huty Pokój odrzucone”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Mimo to zarząd podtrzymuje wolę dialogu i rozmów w sprawie przyszłości Huty Pokój” — podało w ubiegłym tygodniu biuro prasowe Węglokoksu, do którego należy rudzka huta. Zarząd spółki nie skomentował dotąd zapowiedzi strajku w zakładzie. Jak zapowiadają związki, protest ma rozpocząć się 7 maja o szóstej rano i objąć zarówno hutę, jak i trzy związane z nią spółki.

W niedawnym referendum za rozpoczęciem akcji strajkowej opowiedziała się większość pracowników Huty Pokój i spółek zależnych: Euroserwisu, Euroblachy i Eurokonstrukcji. Głosowanie w tej sprawie odbyło się między 9 a 11 kwietnia. Uczestniczyło w nim 73 proc. ok. 900-osobowej załogi, a 95 proc. głosujących opowiedziało się za strajkiem.

RadioZET.pl/pap/maal