Zamknij

Dziś 74. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Byli więźniowie złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń

Redakcja
27.01.2019 10:44
rocznica wyzwolenia auschwitz
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Kilkudziesięciu byłych więźniów obozu Auschwitz złożyło w sobotę wieniec i zapaliło znicze pod Ścianą Straceń. To pierwszy element obchodów 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną, która przypada 27 stycznia.

Byli więźniowie weszli na teren byłego obozu przez bramę główną z napisem "Arbeit macht frei". Większość z nich pokonała poobozowe alejki pieszo. Wielu miało zawiązane chusty w biało-niebieskie pasy, przypominające obozowe pasiaki.

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku 11, w miejscu, gdzie podczas wojny rozstrzelano wiele tysięcy osób, złożyli wieniec z biało-niebieskich kwiatów, układających się w pasy. W środku umieszczono czerwony trójkąt z literą "P" symbolizujący polskich więźniów politycznych, których Niemcy osadzali w swoich obozach.

Główna ceremonia rocznicowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i byłych więźniów odbędzie się po południu w budynku tzw. Centralnej Sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau. Uczestnicy ceremonii oddadzą też hołd ofiarom modląc się wspólnie przez Pomnikiem Ofiar. Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej. Dzień ten obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK