Zamknij

75. rocznica powstania w getcie. Duda: Cześć i chwała bohaterom

Redakcja
19.04.2018 13:22
Andrzej Duda
fot. PAP

Tak jak Polakom, tak samo Żydom ogromnie zależy, aby prawda historyczna była jedna — powiedział w czwartek Andrzej Duda. Zaznaczył, że gdy ktoś mówi o odpowiedzialności polskiego państwa za Holokaust, to rani nie tylko Polaków, ale też Żydów — polskich obywateli, którzy polegli pod polską i żydowską flagą.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W czwartek przed Pomnikiem Bohaterów Getta z udziałem najwyższych władz państwowych, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministrów odbywają się uroczystości z okazji 75-lecia wybuchu powstania w getcie warszawskim.

75. rocznica powstania w getcie

Prezydent zaznaczył, że w czasie gdy wybuchło powstanie, polskie państwo w sensie geograficznym i politycznym nie istniało, „ale były polskie władze na emigracji, na zachodzie Europy i byli Polacy, którzy pomagali Żydom, traktując ich jako swoich braci, jako współobywateli”.

— Dlatego jestem przekonany, że tak jak Polakom, tak samo Żydom — obywatelom polskim — ogromnie zależy na tym, aby prawda historyczna była jedna. Prawda o ich bohaterstwie, o ich niezłomności, o ich odwadze, ale także o postawie wszystkich, którzy wówczas wokół byli — oświadczył Andrzej Duda.

Zobacz także

— Dlatego jestem przekonany, że gdy ktoś mówi o odpowiedzialności polskiego państwa czy współodpowiedzialności polskiego państwa za Holokaust, to rani to nie tylko Polaków, ale rani to także Żydów polskich obywateli, (rani) także pamięć tych, którzy polegli pod polską i żydowską flagą. Rani nie tylko dlatego, że jest oszczerstwem i zniewagą, ale rani także dlatego, że rozmywa odpowiedzialność ich morderców, niemieckich nazistów — podkreślił prezydent.

— Dziś dzięki bohaterstwu powstańców getta warszawskiego, dzięki ich odwadze, Izrael ma wspaniałą i silną armię. To oni są bohaterami i wzorami dla izraelskich żołnierzy, ale są bohaterami obydwu naszych krajów, Izraela i Polski, jako polscy obywatele. I także tu, w Polsce, nigdy nie zapomnimy ich męstwa, bohaterstwa, poświęcenia i odwagi — powiedział prezydent.

— Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć powstańcom getta warszawskiego — zakończył prezydent.

RadioZET.pl/PAP/DG