Zamknij

8 zł miesięcznie zapłacą wszyscy. Rząd szykuje nowy abonament RTV

Redakcja
15.07.2017 15:11
8 zł miesięcznie zapłacą wszyscy. Rząd szykuje nowy abonament RTV
fot. flickr

Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że mała ustawa abonamentowa może nie wejść w życie. Zamiast dotychczasowego abonamentu byłaby pobierana płatność 8 złotych miesięcznie przy PIT lub KRUS. Oznacza to, że abonament opłacałby każdy przy płaceniu podatków.

Wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego uważa, że dobrym rozwiązaniem byłoby ściąganie pieniędzy od społeczeństwa, zamiast czekanie, aż ludzie sami wykonają przelew. – Pracujemy nad rozwiązaniem PIT i KRUS. Ono jest praktycznie. Rozwiązaniem docelowym jest płatność 8 zł przy PIT i KRUS, bo to jest najprostsze – tłumaczył wicepremier Gliński, cytowany przez portal Wp.pl.

"Ułatwienie dla obywateli"

Gliński twierdzi, że nowy pomysł byłby ułatwieniem dla obywateli, którzy nie zawsze pamiętają o opłacaniu abonamentu RTV – Jeżeli się uda szybko wprowadzić zmianę systemową, to być może nie będzie potrzeby wprowadzania zmiany częściowej. Prawie każdy obywatel ma problemy z płaceniem abonamentu. Niektórzy zapominają, spóźniają się, są zajęci. I my to rozumiemy – tłumaczył Gliński, sugerując, że z dotychczasowego pomysłu o tzw. małej ustawie rząd może się wycofać.

Zobacz, jak sam minister Gliński zalegał z opłacaniem abonamentu RTV:

Zobacz także

Płaci tylko co dziesiąty

Mała ustawa abonamentowa to tymczasowe rozwiązanie mające na celu uszczelnić dziurę w budżecie wynikającą z nie opłacania abonamentu RTV. Polega ona na tym, że dostawcy telewizji musieliby informować rząd o danych swoich klientów. Każdy, kto opłaca np. telewizję cyfrową, lub „kablówkę” jednocześnie musiałby opłacać abonament RTV.  Pomysł ten spotkał się z szeroką krytyką wśród społeczeństwa, które już teraz myśli o tym, jak nie musieć opłacać abonamentu. Według statystyk jest on opłacany przez jedynie co dziesiątego mieszkańca.

Sprawdź nasz nowy serwis >> MAM ZDANIE <<

RadioZET.pl/WP.pl/strz
Wideorejestrator w służbie codzienności