Zamknij

To koniec miesięcznic smoleńskich. Kaczyński: Mogę spokojnie powiedzieć, że zwyciężyliśmy

Redakcja
10.04.2018 21:18
Jarosław Kaczyński
fot. PiS Twitter screen

- Jest to marsz ostatni, kończymy, przede wszystkim dlatego, że doszliśmy do celu - niedaleko stąd odsłonięto pomnik ofiar, a pomnik Lecha Kaczyńskiego zostanie odsłonięty 10 listopada - mówił na Krakowskim Przedmieściu Jarosław Kaczyński. Wcześniej po mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, jej uczestnicy wyruszyli w kierunku Pałacu Prezydenckiego w Warszawie w comiesięcznym marszu pamięci. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

- To 96. marsz - tyle marszów, ile ofiar katastrofy smoleńskiej. I to jest pierwsza przesłanka, choć nie decydująca, dla której mogę dzisiaj powiedzieć, że jeśli chodzi o te marsze, które są, były - już dziś użyję czasu przeszłego - organizowane co miesiąc, to jest to marsz ostatni - powiedział prezes PiS.

Kończymy, ale przede wszystkim dlatego - i to jest ta przesłanka główna - że doszliśmy do celu - tam już odsłonięto pomnik, niedaleko stąd, w pięknym miejscu na placu Piłsudskiego - mówił Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.

Jak dodał, postawiono już postument w miejscu, w którym stanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Ten pomnik jest już w przygotowaniu, tylko względy techniczne spowodowały, że dziś nie mógł być odsłonięty. Będzie odsłonięty, jak wszystko na to wskazuje 10 listopada - zaznaczył. 

8. rocznica katastrofy smoleńskiej 

Marsz pamięci otwierał transparent z napisem: "Smoleńsk - Pamiętamy!". Jego uczestnicy skandowali m.in.: "Jarosław, Jarosław", "Chwała bohaterom". Uczestnicy marszu nieśli biało-czerwoną flagę.

Marsz poprzedziła msza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie. Jej uczestnicy - w 8. rocznicę - katastrofy smoleńskiej modlili się w intencji tych, którzy w niej zginęli. Marsz jak co miesiąc, zatrzyma się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zgodnie z ubiegłoroczną deklaracją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego mają to być ostatnie obchody miesięcznicy smoleńskiej w takiej formule.

Zobacz także

W uroczystości brały udział m.in.: rodziny ofiar katastrofy, prezydent Andrzej Duda, jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele - wicepremier Beata Szydło, szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MON Mariusz Błaszczak, minister rodziny Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska.

Zakończenie uroczystości zaplanowano na Placu Piłsudskiego, gdzie we wtorek odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Radiozet.pl ujawnia rosyjskie materiały nagrane tuż po katastrofie smoleńskiej [WIDEO + ZDJĘCIA]

RadioZET.pl/PAP/DG 

C