Zamknij

8. rocznica katastrofy smoleńskiej. Duda i Kaczyński składali już wieńce. Pomnik został odsłonięty

Redakcja
10.04.2018 13:40
Smoleńsk
fot. PAP

Rozpoczęły się zaplanowane na cały dzień uroczystości upamiętniające 8. rocznicę katastrofy w Smoleńsku. Planowo potrwać mają do godz. 22. Ich kulminacją było odsłonięcie na stołecznym Placu Piłsudskiego pomnika upamiętniającego ofiary tragedii.

Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek rano na Wawel, by w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej oddać hołd spoczywającej w krypcie Katedry Wawelskiej parze prezydenckiej — Lechowi i Marii Kaczyńskim.

Hołd tragicznie zmarłym rodzicom przyjechała też oddać Marta Kaczyńska wraz z córkami.

Odsłonięcie pomnika smoleńskiego w Warszawie

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie odbyła się msza święta, na którą przybyli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu: Beata Mazurek i Ryszard Terlecki. Obecny jest również były szef MON Antoni Macierewicz.

Zobacz także

Po mszy uczestnicy miesięcznicy z kościoła seminaryjnego przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Odczytano również nazwiska wszystkich 96 ofiar tragedii.

Po południu na Placu Piłsudskiego rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych. W ich ramach na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego a ul. Królewską odsłonięty zostanie Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.

Zobacz także

Z kolei przed budynkiem Garnizonu Warszawa, naprzeciwko Placu Piłsudskiego zostanie też wmurowany kamień węgielny pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Według zapowiedzi miałby on zostać odsłonięty jesienią. Wieczorem zostanie odprawiona msza w bazylice Archikatedralnej, po której odbędzie się marsz pamięci z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego.

Uroczystości przy kwaterze na Powązkach

Uroczystości rocznicowe przygotował też stołeczny ratusz. Odbyły się one przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim, gdzie znajduje się pomnik wszystkich ofiar oraz 28 mogił osób, które zginęły w katastrofie.

Podczas uroczystości odczytano nazwiska ofiar katastrofy, a duchowni trzech wyznań odmówili modlitwę. Delegacje i bliscy ofiar złożyli wieńce i kwiaty, zapłonęły znicze. O godz. 8.41 –w godzinę katastrofy odegrano utwór „Cisza”. W ceremonii uczestniczyli m.in. rodziny ofiar i politycy.

Zobacz także

Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem znajduje się u wylotu Alei Profesorskiej. Ma formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

Powązki odwiedzili także Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. Szef rządu i lider Prawa i Sprawiedliwości złożyli kwiaty i zapalili znicze. Towarzyszyli im członkowie rządu, współpracownicy i politycy PiS, m.in. wicepremier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu: Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz b. szef MON Antoni Macierewicz.

Szef MSWiA złożył wieńce

Minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński złożył we wtorek wieńce na grobach funkcjonariuszy BOR oraz byłego szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Władysława Stasiaka, którzy zginęli na służbie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Brudziński oddał hołd kpt. Pawłowi Janeczkowi, mjr. Dariuszowi Michałowskiemu, por. Piotrowi Noskowi i ppor. Jackowi Surówce, którzy spoczęli na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

— To już 8 lat. O ileż Polska byłaby dziś bezpieczniejsza, gdyby byli z nami dzisiaj ci wielcy politycy, parlamentarzyści, żołnierze, duchowni, działacze społeczni, którzy 10 kwietnia 2010 wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim zginęli pod Smoleńskiem — napisał we wtorek na Twitterze Brudziński.

Prezydent już w Warszawie

Po powrocie z Krakowa prezydent Andrzej Duda złożył we wtorek w południe w Świątyni Opatrzności Bożej wieniec przed grobem ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Złożył też wieńce przed grobami: prezesa Stowarzyszenia Parafiada ks. Józefa Jońca, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla oraz kapelana Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzeja Kwaśnika, którzy także zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Następnie udał się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie wziął udział w uroczystościach w towarzystwie małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. Złożył tam wieńce pod pomnikiem upamiętniający ofiary katastrofy.

Katastrofa w Smoleńsku

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

RadioZET.pl/PAP/MP