Tu powstanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. „Przyszedł ten dzień, na który czekaliśmy'”. Tłum: „Jarosław, dziękujemy”

Dominik Gołdyn
10.04.2018 16:14
Jarosław Kaczyński
fot. PAP

W Warszawie, przed budynkiem Garnizonu Warszawa, odsłonięto kamień w miejscu, gdzie powstanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kamień odsłonili prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezydent Andrzej Duda, córka Lecha i Marii Kaczyńskich, Marta Kaczyńska oraz posłanka Anita Czerwińska.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie 

— Przyszedł ten dzień, na który czekaliśmy, dzień odsłonięcia pomnika ofiar. Tu, tuż obok, stanie prawdopodobnie w listopadzie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Zapytajmy, jaki jest sens tych wydarzeń? Jaki jest sens tego pomnika, który jest o kilkadziesiąt metrów stąd? Pomnika pamięci, pomnika godności, pomnika wierności — mówił prezes PiS.

— Spójrzmy na napis na tym pomniku — tam jest 96 nazwisk. Bez żadnych tytułów, bez funkcji, po prostu 96 osób. 96 osób Polek i Polaków, choć nie wszyscy byli polskiej narodowości, to wszyscy byli polskimi obywatelami, osób, które wspólnie wybrały się do Katynia właśnie po to, by podtrzymać pamięć i już to jest wystarczającym powodem, żeby ten pomnik tutaj stanął — dodał.

Prezes PiS stwierdził, że nawet gdyby byli to ludzie, którzy nie pełnili żadnej „wysokiej funkcji”, to pomnik ku ich pamięci powinien stanąć.

— Powinien stanąć, bo jest wyrazem pamięci o ludziach, którzy chcieli uczynić coś ważnego nie tylko w wymiarze osobistym, ale także w wymiarze narodowym, w wymiarze odnoszącym się do naszej historii, naszej pamięci, tej trudnej pamięci o Katyniu, ale pamięci tak ważnej — zaznaczył Kaczyński.

Wystąpienie prezesa PiS było przerywane skandowaniem „Jarosław” i „Dziękujemy”.

Wcześniej rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej odsłoniły Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Przed pomnikiem wieńce złożyli przedstawiciele rodzin ofiar tragedii smoleńskiej, prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński wraz z wicemarszałkami Sejmu Ryszardem Terleckim i Beatą Mazurek, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz wicemarszałkowie Senatu Maria Koc i Adam Bielan, a także premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremierzy Beata Szydło, Jarosław Gowin, Piotr Gliński.

Katastrofa smoleńska 

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Radiozet.pl ujawnia rosyjskie materiały nagrane tuż po katastrofie smoleńskiej [WIDEO + ZDJĘCIA]

RadioZET.pl/PAP/DG