Zamknij

Tu powstanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. „Przyszedł ten dzień, na który czekaliśmy'”. Tłum: „Jarosław, dziękujemy”

Redakcja
10.04.2018 16:14
Jarosław Kaczyński
fot. PAP

W Warszawie, przed budynkiem Garnizonu Warszawa, odsłonięto kamień w miejscu, gdzie powstanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kamień odsłonili prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezydent Andrzej Duda, córka Lecha i Marii Kaczyńskich, Marta Kaczyńska oraz posłanka Anita Czerwińska.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie 

— Przyszedł ten dzień, na który czekaliśmy, dzień odsłonięcia pomnika ofiar. Tu, tuż obok, stanie prawdopodobnie w listopadzie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Zapytajmy, jaki jest sens tych wydarzeń? Jaki jest sens tego pomnika, który jest o kilkadziesiąt metrów stąd? Pomnika pamięci, pomnika godności, pomnika wierności — mówił prezes PiS.

— Spójrzmy na napis na tym pomniku — tam jest 96 nazwisk. Bez żadnych tytułów, bez funkcji, po prostu 96 osób. 96 osób Polek i Polaków, choć nie wszyscy byli polskiej narodowości, to wszyscy byli polskimi obywatelami, osób, które wspólnie wybrały się do Katynia właśnie po to, by podtrzymać pamięć i już to jest wystarczającym powodem, żeby ten pomnik tutaj stanął — dodał.

Prezes PiS stwierdził, że nawet gdyby byli to ludzie, którzy nie pełnili żadnej „wysokiej funkcji”, to pomnik ku ich pamięci powinien stanąć.

— Powinien stanąć, bo jest wyrazem pamięci o ludziach, którzy chcieli uczynić coś ważnego nie tylko w wymiarze osobistym, ale także w wymiarze narodowym, w wymiarze odnoszącym się do naszej historii, naszej pamięci, tej trudnej pamięci o Katyniu, ale pamięci tak ważnej — zaznaczył Kaczyński.

Wystąpienie prezesa PiS było przerywane skandowaniem „Jarosław” i „Dziękujemy”.

Zobacz także

Wcześniej rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej odsłoniły Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Przed pomnikiem wieńce złożyli przedstawiciele rodzin ofiar tragedii smoleńskiej, prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński wraz z wicemarszałkami Sejmu Ryszardem Terleckim i Beatą Mazurek, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz wicemarszałkowie Senatu Maria Koc i Adam Bielan, a także premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremierzy Beata Szydło, Jarosław Gowin, Piotr Gliński.

Katastrofa smoleńska 

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Radiozet.pl ujawnia rosyjskie materiały nagrane tuż po katastrofie smoleńskiej [WIDEO + ZDJĘCIA]

RadioZET.pl/PAP/DG