Zamknij

85. miesięcznica smoleńska bez kontrmanifestacji. Wchodzą zmiany dot. zgromadzeń

Redakcja
10.05.2017 11:48
85. miesięcznica smoleńska bez kontrmanifestacji. Wchodzą zmiany dot. zgromadzeń
fot. PAP

10. dzień każdego miesiąca to od kwietnia 2010 roku czas obchodów kolejnych miesięcznic smoleńskich. Środowe uroczystości będą jednak pod pewnym względem inne niż pozostałe. 

85. miesięcznica odbędzie się na nowych zasadach, jako pierwsza - w świetle nowych przepisów- stała się zgromadzeniem cyklicznym. Oznacza to, że w konkretnej dacie organizatorzy miesięcznic będą mieli pierwszeństwo przed innymi manifestacjami. Wiąże się to z faktem, że dotąd organizowane kontrdemonstracje (przygotowywane zwykle przez Obywateli RP) staną się nielegalne.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, powołując się na nowe prawo o zgromadzeniach, już zakazał Obywatelom RP demonstrowania.

Teren zgłoszony we wniosku obejmuje odcinek od ulicy Świętojańskiej, przez plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, do ulicy Karowej. Obszar patrolują funkcjonariusze policji. 

Co do porządku obchodów, to nie powinien on ulec zmianie. Uroczystości rozpoczyna poranna msza w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, w której uczestniczą politycy Prawa i Sprawiedliwości, także prezes Jarosław Kaczyński. Później składają oni kwiaty przed Pałacem Prezydenckim. Na wieczór zaplanowana jest kolejna msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Punktem kulminacyjnym jest Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Swoje przemówienie wygłasza wtedy prezes PiS.

RadioZET.pl/KM