Uroczystości państwowe i Marsz Niepodległości. Polacy świętowali niepodległość [WIDEO]

Redakcja
11.11.2017 17:35
Uroczystości państwowe i Marsz Niepodległości. Polacy świętowali niepodległość [WIDEO]
fot. Radio ZET

99 lat temu, 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość. W 308 imprezach na terenie całej Polski uczestniczyło ponad 65 tys. osób. Najwięcej w Marszu Niepodległości w Warszawie - ok. 60 tys.

- Było bezpiecznie, było spokojnie. Policja zapewniła bezpieczeństwo – powiedział minister podczas sobotniego briefingu w Komendzie Stołecznej Policji. Następnie złożył na ręce komendanta głównego policji nadinsp. Szymczyka podziękowania za "zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim manifestującym". Minister dziękował też innym służbom – straży pożarnej, ratownikom medycznym i żandarmerii wojskowej.

- Święto niepodległości przebiegało w bardzo dobrej atmosferze, było bezpiecznie. Mogliśmy zobaczyć biało-czerwoną na ulicach Warszawy, to był piękny widok. Jesteśmy dumni, że tak wielu Polaków postanowiło wziąć udział w uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości – powiedział minister.

Nadinsp. Szymczyk poinformował, że w całym kraju w 308 wydarzeniach związanymi z obchodami uczestniczyło ponad 65 tys. osób. Najwięcej na Marszu Niepodległości - ok. 60 tys.

19:59

Polskość i duma z bycia Polakiem została przechowana przez pokolenia naszych praojców - powiedział w 99. rocznicę prezydent Andrzej Duda w Stalowej Woli. To oni krwawili się w kolejnych powstaniach, prowadzili pracę organiczną i kultywowali polską tradycję - mówił.

Prezydent wziął udział w Ognisku Patriotyzmu w Stalowej Woli.

19:56
19:46

- Najważniejsze, żebyśmy mogli po czterech latach pierwszej kadencji powiedzieć, że wykonaliśmy zobowiązania. Niech ten rok będzie rokiem pracy ku ostatecznemu zwycięstwu - powiedział Kaczyński. 

19:35

Odrzucamy ciężki worek kamieni, który nosiliśmy jako naród po 1989 r., worek z nadużyciami i niemoralnością. Konieczny jest proces odbudowy patriotyzmu, poczucia wspólnoty i dumy - mówił podczas obchodów Święta Niepodległości w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wskazywał, że konieczny jest proces odbudowy patriotyzmu. - Musimy go kontynuować na różnych poziomach – w działaniach oświaty. W przebudowanie przestrzeni publicznej, budowie instytucji, które służą temu, by Polacy poczuli się dumni ze swojej historii i tego wszystkiego, co czynimy dziś, z naszego rozwoju, z naszych sukcesów – powiedział.

19:26

"Dlaczego 99 lat temu Polacy zdołali wygrać? Bo tym zwycięstwem nie była tylko polska niepodległość, był fakt, że stworzyliśmy duże polskie państwo (...), a przecież proponowano nam znacznie mniej, (...) Jaka była różnica więc w porównaniu z tym, co działo się wcześniej, począwszy od powstania kościuszkowskiego? Otóż wydaje się, że ta różnica polegała na tym, że tym razem wysiłki politycznych elit były połączone z wysiłkami dużo szerszymi lub dużo większych części społeczeństwa" - ocenił Kaczyński.

19:25

Kilka tysięcy osób, w tym wiele rodzin, ale też uczniów ze swoimi nauczycielami, wzięło udział w Radosnej Paradzie Niepodległości we Wrocławiu. W innych miastach Dolnego Śląska świętowano na różnej sposoby - w Głogowie upamiętniono polskich żołnierzy meczem piłki ręcznej.

19:20
19:15

- Musimy domagać się naszych praw, także tych wynikających z historii, Żydom zapłacono, wielu narodom zapłacono, a nam nie; musimy odrzucić mikromanię, która kazała nam się z tym godzić – mówi Jarosław Kaczyński.

19:12

Kaczyński w Krakowie: potrzebujemy wspólnoty, bez niej nasze państwo i naród nie będą odnosić sukcesów i wpisywać się w historię Europy i świata. Zasługujemy na wiele. 

19:00

Dziennikarz "Polityki" pyta z kolei o wykrzykiwane hasła m.in. antysemickie. - "Polityka"? A no to wiadomo, jaką opcję ideologiczną pan reprezentuję. Możemy się spierać na gruncie politycznym. Ja reprezentuję pewne poglądy polityczne, pan reprezentuje przeciwne. Pan jest dziennikarzem, a ja jestem ministrem. I pan mi jeszcze przerywa. Wszedł pan w naturę polityków, przyjmuję pan pozycję kłótliwego polityka, a nie dziennikarza. Pan się awanturuje na konferencji prasowej. Pan już ma ocenę ustaloną i pan tylko szuka potwierdzenia - mówi Błaszczak.

Minister wielokrotnie powtarzał, że Polska jest wolnym krajem i interpretacje wydarzeń, znaków mogą być różne. 

- Widziałem na kontrmanifestacji flagi czerwone. Mógłbym powiedzieć, że to byli komuniści. Kontrmanifestacja, która bardzo chciała przedostać się przez Nowy Świat, żeby tam się zetrzeć z Marszem Niepodległości. Mieli czerwone flagi. Czy należy ich nazwać komunistami? - dodaje.

18:57

Reporter Radia ZET zapytał o sytuację opublikowaną na Twitterze. Na filmiku widać aktywistkę, którą próbuje obezwładnić policja. W tle słuchać "siadaj k**wo". Nie wiadomo jeszcze, czy słowa te padły z ust policjanta. Mariusz Błaszczak i komendant główny policji zapowiedzieli, że sprawa jest weryfikowana i jeżeli doniesienia się potwierdzą to zostaną wyciągnięte konsekwencje. 

18:51

Dziennikarze, w tym nasz reporter, dopytywali o hasła "Polska Biała" i inne, które kojarzą się z rasizmem. - Pewną wolnością jest to, że skojarzenia mogą być różne. W przypadku tych transparentów, o których mówił pan komendant, tam były symbole z czasów Niemiec, w których rządził Adolf Hitler, więc na tym polegała różnica między jednymi transparentami a drugimi. Ale tych, o których pan powiedział, ja osobiście nie widziałem. Bardzo ważne jest to, żeby wszystkiego nie przyrównywać do tezy - odpowiada Błaszczak.

18:50

Marsz Niepodległości już się zakończył. Nadal trwają przemówienia na Błoniach. 

18:48
18:47
18:45

- Było bezpiecznie, było spokojnie; policja zapewniła bezpieczeństwo - powiedział minister, który złożył na ręce komendanta głównego policji nadinsp. Jarosława Szymczyka podziękowania za "zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim manifestującym". Minister dziękował też innym służbom – straży pożarnej, ratownikom medycznym i żandarmerii wojskowej.

- Święto niepodległości przebiegało w bardzo dobrej atmosferze, było bezpiecznie. Mogliśmy zobaczyć biało-czerwoną na ulicach Warszawy, to był piękny widok. Jesteśmy dumni, że tak wielu Polaków postanowiło wziąć udział w uroczystościach związanych ze świętem niepodległości - powiedział minister.

18:40

Komendant Główny Policji odpowiada na pytanie o zatrzymanie Obywateli RP: Żadna z osób nie została zatrzymana, 45 osób zostało przewiezionych do jednostki policji, żadnej z tych osób nie przedstawiono zarzutów.

18:38

W Warszawie wszystkie obchody zabezpieczało 6100 policjantów.

18:37

Komendant policji: Marsz Niepodległości zebrał około 65 tys. osób. 

18:31
18:29

Mariusz Błaszczak: święto niepodległości przebiegało w dobrej atmosferze. Było bezpiecznie. Policja dobrze zabezpieczyła marsz. 

18:27
18:24
18:19
18:18
18:14
18:13

Leszek Zabłocki, żołnierz Związku Jaszczurczego: - Walczmy o narodową Polskę, niech żyje wielka Polska.

18:10

W ramach przemówień głos zabrał m.in. Jerzy Nowicki, b. żołnierz 6. brygady AK Okręgu Wileńskiego. Mówił o "zdrajcach", którzy "Niemcami się posługują przeciwko naszemu rządowi". Podnosił hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna". 

18:07

"Gazeta Wyborcza" donosi, że "narodowcy podczas marszu we Wrocławiu podpalili włosy jednej z kontrdemonstrantek".

18:05
18:03

Aktywistka Obywateli RP relacjonuje moment ataku uczestników Marszu Niepodległości na kobiety stojące z banerem na trasie. 

- Kiedy usiadłyśmy na ziemi faszyści zaczęli szarpać baner. Kopali szarpali po ziemi ciągneli, wyzywali, kilkunastu ludzi. Będziemy to zgłaszać na policji i robić obdukcje - mówiła. 

Inne osoby zostały spisane przy ul. Smolnej z transparentem "Tu są granice przyzwoitości". Jeden ze spisanych mężczyzn relacjonuje, że "zostali zgarnięci siłowo do radiowozów". Podobno kilka osób dostało zarzuty mowy nienawiści. Miały dotyczyć baneru "Warszawa Zhańbiona". - Obok nas stał człowiek, który hailował. I policja nic nie zrobiła - relacjonuje jeden z mężczyzn w rozmowie z dziennikarką WP. 

17:48
17:46

Gazeta.pl cytuje komunikat policji w sprawie zatrzymania Obywateli RP.

Około godz. 14:26 organizator zawnioskował do Policji o interwencję wobec grupy osób naruszających przepisy prawa o zgromadzeniach, które przebywały na ul. Smolnej, przy trasie zgromadzenia Marsz Niepodległości. Wcześniej osoby te nie opuściły zajmowanego miejsca pomimo żądania organizatora zgromadzenia cyklicznego. Czynności z tymi osobami wykonywane są w jednej z warszawskich komend. Do jednostki doprowadzono 45 osób. Zakończono już czynności z większością z nich i opuściły one już komendę. Trwają czynności z ostatnimi trzema.

17:44

Donald Tusk nie przez wszystkich został przyjęty na Placu Piłsudskiego. Podobnie jest z komentarzami na Twitterze. 

http://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Donald-Tusk-opublikowal-wpis-na-Dzien-Niepodleglosci.-Internauci-bezlitosni

17:43

http://wiadomosci.radiozet.pl/media/galeria/14295/14278/1

17:42

http://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Marsz-Niepodleglosci-uczestnicy-zaatakowali-aktywistke-Obywateli-RP.-Trafila-do-szpitala

17:40

Uczestnicy marszu odśpiewali Bogurodzicę. 

17:36

OKO.press rozmawiało z aktywistami, których zatrzymała policja. „Próbowaliśmy stanąć wcześniej, ale trasa Marszu Niepodległości była zamurowana przez policję. Udało się na Smolnej, przy rondzie de Gaulle’a, ok. 15.00. Było nas ze 30 osób. Rozwinęliśmy banery, m.in. »Tu są granice przyzwoitości«. Nadbiegły zagony policji, w pełnym rynsztunku do rozpraszania demonstracji, pały, kamizelki itd. Szybko przez megafon oświadczyli, że jesteśmy zgromadzeniem nielegalnym i mamy się rozejść, bo będzie użyta siła". 

17:31

Narodowcy zapraszają na koncert do Reduty Banku Polskiego, na ulicy Bielańskiej 10.

17:29
17:09
17:03
16:53

Przedstawiciele PiS, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło, rozpoczęli w Krakowie obchody Święta Niepodległości. Politycy wezmą udział w mszy św. w katedrze wawelskiej i złożą kwiaty przy sarkofagach Lecha i Marii Kaczyńskich oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po mszy w katedrze wawelskiej delegacja uda się do hotelu Sheraton, gdzie przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

16:53

"A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści",  "Je*ać UPA i Banderę", "czysta krew" i "zakaz pedałowania" - takie hasła wznoszą uczestnicy Marszu Niepodległości. 

16:47
16:44
16:42

Marsz Niepodległości może liczyć nawet 100 tys. uczestników. 

16:41

Obywatele RP wystosowali doświadczenie.

Obywatele RP właśnie przebywają na komendzie na ulicy Dzielnej w Warszawie. Zostaliśmy zatrzymani w związku z pikietą przy trasie tzw. Marszu Niepodległości. Należy pokreślić, że policja dokonała interwencji bezprawnie. Interwencji dokonano w związku z rzekomym zakłócaniem zgromadzenia cyklicznego, tyle, że tzw. Marsz Niepodległości jeszcze się nie zaczął, zaczął się o 15:00, a policja dokonała interwencji o 14:40. Obywatele RP nie przebywali na trasie marszu. Obecnie na komendzie przebywa około 40-50 osób. Policja nie podaje podstawy zatrzymania, a nawet twierdzi, że nie jest to zatrzymanie, jednak z komendy nikogo nie wypuszcza. Pod komendą zaczyna się zbierać pikieta wspierająca osoby nie zatrzymane.

16:41

Czoło Marszu Niepodległości kieruje się na błonia Stadionu Narodowego. 

16:38

"Cała Polska śpiewa z nami wypie***lać z uchodźcami". Tymczasem reporter TVP Info nadal powtarza, że głównym hasłem jest "Bóg, Honor, Ojczyzna". 

16:31

Organizatorzy marszu "Za wolność waszą i naszą" zaapelowali, aby uczestnicy udali się jeszcze pod komendę policji przy Wilczej. Doradzono też schowanie flag, przypinek i transparentów, bo nacjonaliści mogą im robić zdjęcia i publikować je w sieci.

16:28

Zgromadzenie antyfaszystowskie to dobiega powoli końca, a uczestnicy rozchodzą się. Przemówienia zostały wygłoszone pod Sejmem. 

16:24

"Gazeta Wyborcza relacjonuje Marsz Niepodległości: "Na tyłach marszu na moście Poniatowskiego uaktywniły się grupy kibolskie. Grupa mężczyzn w kominiarkach skanduje: "Je*ać Widzew". Uczestnicy marszu zostawiają po sobie takie ślady: rozbite butelki po alkoholu, sponiewierane opaski z symbolem Polski Walczącej, zużyte race, obsikane mury muzeum i mostu Poniatowskiego"

16:22

Mamy czuć się w Polsce bezpiecznie. Bez względu na kolor skóry czy orientację. Protestujemy w imię równości - słychać ze sceny Koalicji Antyfaszystowskiej. 

16:14

Na wydarzeniu Koalicji Antyfaszystowskiej słychać było hasła o solidarności społecznej. 

16:11
mid-17b11320
fot. PAP
16:06
mid-17b11280
fot. PAP
16:01
16:00

Na Marszu Niepodległości widać transparent "Biała Europa braterskich narodów". 

15:53

Uczestnicy marszu zorganizowanego m.in. przez Koalicję Antyfaszystowską i Strajk Kobiet zmierzają z Pl. Trzech Krzyży w stronę Sejmu, gdzie odbędą się przemówienia. Marsz Niepodległości kieruje się na błonie Stadionu Narodowego. Czoło marszu jest już na moście Poniatowskiego.

15:49
15:33

Równoległe odbywa się marsz antyfaszystowski.

15:25

Trwa odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. 

15:23
15:19

Marsz Niepodległości ma opóźnienie. Całe centrum stolicy jest zablokowane. 

15:13
mid-17b11256
fot. PAP
15:09
15:07

Obywatele RP próbowali blokować marsz narodowców. Interweniowała policja.

15:04

Reporter TVP Info pyta zgromadzonych ludzi, dlaczego przyszli na marsz. Jeden rozmówca odpowiedział "Aby odsunąć żydostwo od władzy". 

15:02

Na "Marszu Niepodległości" padały hasła, aby polski przemysł był wolny od zagranicznego kapitału. 

14:59
14:57

"Naszą drogą nacjonalizm, uderz, uderz w liberalizm" skandują uczestniczy "Marszu Niepodległości". 

14:55

Za Gazeta.pl: przedstawiciel z włoskiej, neofaszystowskiej partii Forza Nuova przemawia na Marszu Niepodległości: Nigdy nie dawajcie miejsca ideologii gender!

14:54
mid-17b11230
fot. PAP
14:48

Tegorocznym hasłem Marszu Niepodległości jest "My chcemy Boga".

14:43

Zaczyna się formować Marsz Niepodległości.

mid-17b11215
fot. PAP
14:41

Marsz antyfaszystowski: według planów, marsz przejdzie ulicami Mokotowską, przez plac Zbawiciela oraz plac Trzech Krzyży i zakończy się pod budynkiem Sejmu.

14:40
mid-17b11203
fot. PAP

Zdjęcia z Marszu Antyfaszystowskiego. 

mid-17b11205
fot. PAP
14:32
14:29

Uczestnicy marszu antyfaszystowskiego pod hasłem "Za wolność naszą i waszą" zbierają się na pl. Politechniki w Warszawie, 11 bm. w Święto Niepodległości. Wydarzenie zorganizowała koalicja Zmowa Powszechna, złożona z organizacji i ruchów społecznych zrzeszających ludzi, którzy sprzeciwiają się fali nacjonalizmu w Polsce.

mid-17b11204
fot. PAP
14:23

Rozpoczęły się obchody Marszu Niepodległości. Pochód ruszy o godzinie 15.00. 

14:22

99 rocznicę odzyskania niepodległości PiS będzie świętował w Krakowie. 

O 16.30 rozpocznie się msza w katedrze wawelskiej. Mają w niej uczestniczyć premier Szydło i prezes Kaczyński, marszałkowie sejmu i senatu, ministrowie, parlamentarzyści. Po mszy politycy złożą kwiaty na grobach Lecha i Marii Kaczyńskich i marszałka Piłsudskiego. Na wieczór zaplanowano też przemówienie Jarosława Kaczyńskiego. 

14:13

Na Placu Politechniki zebrali się uczestnicy Marszu Antyfaszystowskiego. 

14:09

Na nagraniu słychać reakcję na obecność szefa Rady Europejskiej jego przeciwników. 

14:06

Najwyraźniej nie wszyscy byli zadowoleni z przyjazdu Donalda Tuska.

14:02
14:00
14:00
13:59
13:52

Prezydent Duda i premier Szydło przeszli przez tłum zgromadzonych Polaków. Witali się i ściskali ręce rodaków. 

13:43

Internauci i portal wpolityce.pl donoszą, że Donald Tusk został wygwizdany i wybuczany podczas składania wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza. 

13:37

To już koniec centralnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Obchody, marsze i śpiewanie piosenek patriotycznych będzie trwało do późnych godzin wieczornych. 

13:34

Na dziś zaplanowano wiele wydarzeń. Z ronda Dmowskiego ruszy "Marsz Niepodległości" środowisk nacjonalistycznych i narodowych, demonstracja antyfaszystowska środowisk lewicowych "Demonstracja „Za wolność waszą i naszą. Historia dzieje się dziś”, która rozpocznie się o 14:00 na Placu Politechniki, swój marsz organizuje też Komitet Obrony Demokracji. 

13:26
13:20
13:16

Odśpiewano pieśń "My Pierwsza Brygada".

13:10
13:08

Wieniec składa delegacja wymiaru sprawiedliwości z Małgorzatą Gersdorf na czele i instytucji europejskich: Donald Tusk i Ryszard Czarnecki. 

13:06

Wieniec składa delegacja MSWiA z ministrem Mariuszem Błaszczakiem na czele. 

13:05

Wieniec składa delegacja MON z ministrem Antonim Macierewiczem na czele. 

13:04

Wieniec składa premier Beata Szydło. Towarzyszą jej wicepremierzy: Mateusz Morawiecki i Piotr Gliński. 

13:03

Wieniec składa marszałek Senatu Stanisław Karczewski. 

13:02

Wieniec składają marszałek i wicemarszałkowie Sejmu. 

13:02

Wróćmy jeszcze do słów z przemówienia prezydenta. - Każdy spór musi biec ku dialogowi, ku szukaniu płaszczyzny porozumienia. Tylko w ten sposób będziemy w stanie budować najsilniejsze podwaliny naszego państwa. Podwaliny, których nie da się już zburzyć" - powiedział Andrzej Duda. 

13:01

Wieniec składa prezydent Andrzej Duda.

12:58

Andrzej Duda mówił o trzech pokoleniach, które musiały bronić niepodległości: jego pradziadków, dziadków i rodziców. - Dzięki pokoleniu moich rodziców ta wolna Polska wróciła na mapę. Bo oni patrzyli na pokolenie swoich ojców. Nie zaprzestali walki o Polskę niepodległą. Dziś tą Rzeczpospolitą prowadzimy wspólnie i patrzymy z nadzieją na pokolenie naszych dzieci" - powiedział Andrzej Duda.

12:57

Trwa ceremonia składania wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 

12:57

Prezydent wspomniał też o architektach polskiej niepodległości: "Dzieliły ich wielkie polityczne podziały, dzieliły ich poglądy. Czy się szanowali? Sądzę, że tak. Szanowali się mimo poglądów".

12:56

- Niepodległość nie jest dana raz na zawsze - mówi prezydent. Wspomniał o roku oczekiwania na stulecie odzyskania niepodległości. 

12:55

Przemawia prezydent Andrzej Duda.

12:53

Nie można nikogo wykluczyć z polskiego patriotyzmu, z widzenia polskiej historii, polskiej dumy i radości z 11 listopada - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna w sobotę podczas uroczystości przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

12:46
12:44
12:43

W uroczystościach biorą udział przedstawiciele ambasad innych państw, w tym ambasador Wielkiej Brytanii Jonathan Knott.

12:28

Trwa Apel Pamięci na Placu Piłsudskiego. 

12:27

Wśród zgromadzonych jest też b. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

12:18

Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się centralne obchody Święta Niepodległości.

W uroczystości uczestniczy Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Andrzej Duda, który wygłosi okolicznościowe przemówienie. Obecna jest też premier Beata Szydło, a także przedstawiciele rządu, w tym: wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szef MON Antoni Macierewicz.

12:14

Prezydent dziękował wszystkim, którzy w sobotę otrzymali odznaczenia państwowe "za wierną, ponadprzeciętną służbę, wielkie ponadprzeciętne dla Rzeczpospolitej zasługi, za wielką, ponadprzeciętną pracę życia", oddaną Rzeczpospolitej. - By (Polska) była wolna, niepodległa, suwerenna, by była. Przede wszystkim by była - dodał.

12:08
12:03

Przemówienie na placu Piłsudskiego wygłosi Prezydent Andrzej Duda. 

11:47

W południe na Placu Piłsudskiego rozpoczną się centralne uroczystości święta Niepodległości. 

11:46

- Nie zawsze Polska była suwerenna, wśród odznaczonych są także ci, którzy otrzymali odznaczenia za walkę o suwerenną, w pełni wolną Polskę - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Święta Niepodległości.

11:37
11:36

Miejsce na mapie mówi: jesteśmy, jednak sto lat temu nas na niej nie było - opowiada narrator na początku spotu IPN o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Trzydziestosekundowy spot opublikowany na kanale IPNtv, na portalu youtube, jest zapowiedzą akcji społecznej IPN, którą instytut: "włącza się w przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości". Tytuł akcji brzmi: "#MOJANIEPODLEGŁA".

11:19
11:07

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Przyznaje go prezydent RP. Order noszony jest na wstędze błękitnej przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę Orderu, niegdyś haftowaną, nosi się na lewej piersi.

Oznaczenie ustanowił król August II Mocny 1 listopada 1705 r., a przestało być nadawane po III rozbiorze Polski. Order ustanowiono ponownie w 1807 r., jako najwyższe odznaczenie Księstwa Warszawskiego i później kongresowego Królestwa Polskiego. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. wraz z Orderem Świętego Stanisława i Orderem Virtuti Militari został zniesiony jako order Królestwa Polskiego.

11:01

Ks. Bernard Czernecki, Franciszek Pieczka i Andrzej Pityński odznaczeni przez prezydenta Orderem Orła Białego.

10:54

W Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, w tym Orderów Orła Białego. Transmisja na żywo na stronie http://www.prezydent.pl

10:48

Oczekujemy na rozpoczęcie uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych.

10:39
10:36

- Dziś mamy czas dobrej zmiany, czas wielkiej szansy i czas odbudowy wartości, które były przez wiele lat - także po 1989 roku - traktowane, jako zbędne, niekiedy wręcz pomiatane. Odrzucamy tę politykę, odrzucamy politykę pedagogiki wstydu, odrzucamy podporządkowanie - powiedział Kaczyński.

10:31

Delegacja PiS złożyła kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W jej składzie znalazł się m.in: Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wicemarszałkowie Sejmu: Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński, rzeczniczka PiS Beata Mazurek a także minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.

10:27

Święto Niepodległości było, jest i będzie świętem wszystkich Polaków; żaden polityk w Polsce nie ma i nie będzie miał monopolu na patriotyzm - mówił rano dziennikarzom b. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

10:07

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie trwa msza św. w intencji ojczyzny. Bierze w niej udział prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz premier Beata Szydło.

10:06

Dzień dobry! Spędź 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości z Radiem ZET. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji.

RadioZET.pl/PAP/KM, DG