Zamknij

Dodatkowe pieniądze dla b. opozycjonistów. Duda podpisał ustawę

Redakcja
08.07.2017 12:47
Duda
fot. East News

Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której dawni działacze opozycji antykomunistycznej będą co miesiąc otrzymywać 400 złotych. Dokument wejdzie w życie z dniem 31 sierpnia.

Na mocy nowelizacji ustawy, dawni działacze antykomunistyczni oraz osoby represjonowane przez reżim Polski Ludowej, będą bezterminowo i bez względu na dochód otrzymywać każdego miesiąca 402,72 zł.

"Poza tym ustawa po zmianach przewiduje też udzielanie pomocy okresowej, która ma służyć zaspokojeniu "potrzeb bytowych i ochrony zdrowia w przypadku długotrwałej choroby powodującej wzrost kosztów utrzymania, zakupu leków, środków opatrunkowych oraz dojazdów do podmiotów leczniczych na zabiegi medyczne i rehabilitacyjne" - czytamy na Wirtualnej Polsce. Takie terminalne świadczenie może przekazywane nawet przez pół roku. Jego wysokość zostanie ustalone indywidualnie - w niektórych przypadkach będzie mogło wynieść nawet 100 proc. najniższej emerytury.

Opiniowaniem wniosków o świadczenie zajmie się Rada do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

Wedle nowelizacji przepisów, wydłużony zostanie również okres, w ramach którego będzie można zostać uznanym za osobę represjonowaną - dotychczas granicą był 4 czerwca 1989 roku (od 1 stycznia 1956), teraz będzie nią 31 lipca 1990.

RadioZET.pl/wp.pl/MP