Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą granice obrony koniecznej

30.12.2017 16:43
xxx wiadomosci

Zmieniają się zasady obrony koniecznej. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która rozszerza możliwości obrony miejsca zamieszkania przez napadem.

Duda fot. East News

Do tej pory osoba, do której mieszkania wdarł się złodziej czy bandyta, praktycznie nie miała możliwości obrony. Gdy bowiem sąd uznał, że użyto środka niewspółmiernego do zagrożenia, to wówczas napadnięty podlegał karze. Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa ma to zmienić.

- Ustawa daje obywatelom możliwość obrony swojego domostwa, swoje życia i mienia w sytuacji, kiedy zostaną napadnięci - mówi rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. - To agresor powinien się obawiać reakcji napadniętej we własnym domu osoby - dodaje.

Teraz podczas napadu na mieszkanie, dom lokal lub ogrodzony teren, napadnięty będzie mógł bronić się środkami, jakie uzna za stosowne, czyli teoretycznie może nawet zabić napastnika i nie ponieść za to kary.

Oczywiście, to sąd będzie rozstrzygał czy użyte środki nie były przesadne, trudno bowiem sobie wyobrazić, że ktoś strzela np. do dzieci kradnących jabłka z sadu. Od teraz jednak złodzieje będą musieli dwa razy pomyśleć, zanim włamią się na czyjąś posesję.

RadioZET.pl/JC/MP

Oceń