Zamknij

Ułatwienia w rejestracji narodzin dziecka? Minister cyfryzacji zapowiada zmiany

Redakcja
21.07.2017 18:07
Dziecko
fot. Wikimedia.Commons

Ministerstwo cyfryzacji w 2018 roku wdroży w całym kraju program rejestracji narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego poprzez pełnomocnika w szpitalu - poinformowała w piątek w Ełku minister Anna Streżyńska. Na razie program jest realizowany jako pilotaż w tamtejszym szpitalu.

Program jest realizowany od 17 lipca, minister przyjechała do Ełku zobaczyć wstępne jego efekty. Streżyńska odwiedziła oddział ginekologiczno-położniczy w ełckim szpitalu i rozmawiała z pacjentami. Według niej program przebiega sprawnie i jest dobrze odbierany przez rodziców.

Bardziej ludzkie przepisy

- Rejestracja dziecka to ważna, celebrowana chwila w życiu rodziny, dlatego interesuje nas ludzkie odniesienie do usługi, jaką proponujemy, czy ona jest w ogóle potrzebna i które jej elementy rodzice chcieliby zatrzymać dla siebie. Dlatego obserwujemy, jakie potrzeby ludzkie są ważne - czy pełnomocnik szpitalny czy usługa, która uległaby w pełnej cyfryzacji - powiedziała Streżyńska.

Minister poinformowała podczas konferencji prasowej, że uproszczony sposób rejestracji narodzin do USC poprzez pełnomocnika szpitalnego będzie możliwy już pod koniec tego roku. Dodała, że w 2018 roku proces ten ma przebiegać w pełni cyfrowo.

Zobacz także

- Chodzi o to, żeby mamy w całym kraju niezależnie od swojej życiowej sytuacji nie tylko mogły rejestrować dziecko, ale żeby ten cały proces odbywał się w sposób zautomatyzowany, sprawnie, żeby wszystkie dane członków rodziny były widoczne automatycznie - mówiła Streżyńska.

Jak poinformował prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, są już pierwsze rodziny, które zarejestrowały dzieci w ten sposób. Dodał, że jest zadowolony, że program jest pilotowany w Ełku. Powiedział także, że jest za tym, żeby ułatwiać ludziom życie, a cyfryzacja wielu usług właśnie temu służy.

Jak sytuacja wyglądała dotychczas?

Do tej pory rodzice, by zarejestrować dziecko i otrzymać akt urodzenia, musieli stawiać się w USC osobiście. Należało przynieść dokumenty ze szpitala poświadczające narodziny, ale taka rejestracja trwała często długo.

Czy pigułka "dzień po" powinna być dostępna bez recepty?

Program zakłada, że chcąc zarejestrować dziecko i otrzymać metrykę, nie trzeba będzie odwiedzać USC. Urodzenie dziecka zgłosi wskazany przez szpital pełnomocnik.

Po stronie rodziców zostanie jedynie napisanie pełnomocnictwa i oświadczenia, w którym m.in. wskażą imię wybrane dla dziecka. Akt urodzenia otrzymają jeszcze w szpitalu lub, w zależności od wybranej formy, pocztą albo poprzez odbiór osobisty.

RadioZET.pl/PAP/MP