Zamknij

Prokuratura nie postawi na razie zarzutów dziennikarzowi TVN po reportażu o "urodzinach Hitlera". Przesłuchanie odwołane

Redakcja
25.11.2018 14:53
Neonaziści
fot. You Tube screen

Przedwczesne jest stawianie zarzutów operatorowi stacji TVN, który wykonywał gesty nazistowskiego pozdrowienia w trakcie ubiegłorocznego spotkania ku czci Adolfa Hitlera - poinformowała w niedzielę Prokuratura Krajowa.

"Prokuratura Krajowa uznała, że przedwczesne jest stawienie zarzutów operatorowi TVN, który wykonywał gesty nazistowskiego pozdrowienia w trakcie spotkania ku czci Adolfa Hitlera w kwietniu 2017 roku i odwołała wyznaczony mu termin stawienia się w prokuraturze" - napisał w komunikacie prok. Karol Borchólski z Działu Prasowego PK. Operator miał być przesłuchany w charakterze podejrzanego w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach.

Sprawę przejmuje prokuratura w Katowicach

Prokuratura Krajowa zdecydowała, że sprawę przejmie Prokuratura Regionalna w Katowicach, która prowadzi postępowanie w sprawie podżegania do zorganizowania spotkania ku czci Hitlera poprzez przekazanie jego organizatorowi kwoty 20 tysięcy złotych.

Zobacz także

"Zbadanie obu kwestii przez tę samą prokuraturę jest istotne z punktu widzenia celu śledztwa. Ma służyć pogłębionej analizie i wyjaśnić, czy doszło do przestępstwa podżegania do propagowania nazizmu oraz kto ewentualnie je popełnił, przekazując organizatorom spotkania pieniądze"  - napisał prok. Borchólski. Prokuratura bada także jaka była rzeczywista rola stacji TVN w tym zdarzeniu. 

Reportaż o polskich neonazistach

Piotr Wacowski wraz z Bertoldem Kittelem i Anna Sobolewską jest współautorem reportażu "Superwizjera" TVN "Polscy neonaziści". Reportaż wyemitowany został 20 stycznia 2018 r. na antenie TVN24. Materiał pokazywał m.in. obchody 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w lesie pod Wodzisławiem Śląskim przez polskich ekstremistów.

Materiał pokazywał m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, którą podpalono. Widać było też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" oraz częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

RadioZET.pl/PAP/MP