Zamknij

Śledztwo ws. korupcji w KGHM. Zatrzymano trzy osoby

Redakcja
02.06.2017 16:17

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzy osoby, którym zarzuca popełnienie przestępstw korupcyjnych i przestępstw o innym charakterze. Zatrzymań dokonano w ramach śledztwa prokuratury w sprawie działań na szkodę KGHM Polska Miedź.

ABW
fot. East News

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że zatrzymań dokonano w czwartek na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Ujawnił też, że zarzuty korupcyjne mają dotyczyć udzielenia korzyści majątkowej osobom pełniącym funkcje publiczne w Akademii Górniczo–-Hutniczej w Krakowie za bezprawne pośrednictwo w załatwieniu wpisów do indeksu.

Co jest przedmiotem śledztwa?

Chodziło o wpisy pozytywnych ocen z różnic programowych potrzebne do kontynuacji studiów doktoranckich Jacka K. Według nieoficjalnych informacji chodzi o jednego z b. wiceprezesów KGHM i działania z lat 2015-16.

Żaryn podał, że K. postawiono zarzut udzielenia korzyści majątkowej, a zarzuty jej przyjęcia - Markowi D. oraz Wiesławowi W. Według nieoficjalnych informacji chodzi o pracowników naukowych AGH.

- K. oprócz zarzutu popełnienia przestępstwa korupcyjnego, przedstawiono również zarzuty popełnienia przestępstwa z Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi polegające na ujawnieniu poufnych informacji oraz nakłaniania funkcjonariuszy policji do przekroczenia uprawnień i ujawnienia informacji prawnie chronionych - podał rzecznik.

Zaznaczył przy tym, że obecnie wykonywane są czynności procesowe z udziałem podejrzanych. Komunikat w tej sprawie wydała też rzecznik wrocławskiej prokuratury regionalnej Anna Zimoląg.

Śledztwo w toku od jesieni 2015r.

Według informacji przekazanych przez rzeczników, śledztwo, w którym zatrzymano powyższe osoby zostało wszczęte 21 października 2015 r. postanowieniem prokuratora apelacyjnego we Wrocławiu. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła wrocławska delegatura ABW. W toku śledztwa w grudniu 2016 r. przedstawiono zarzuty czterem innym osobom.

Zarzuty dotyczyły niekorzystnego rozporządzenia mieniem KGHM znacznej wartości. Miało do tego dojść na skutek wprowadzenie w błąd, co do parametrów instalacji do pirometalurgicznej eliminacji węgla z koncentratu miedzi, co spowodowało szkodę KGHM nie mniejszą niż 33 mln zł.

RadioZET.pl/PAP/MP