Zamknij

Polak szpiegował na rzecz Rosji. Zatrzymała go ABW. "Przyznał się"

PAP
17.05.2021 11:04
ABW zatrzymała Polaka. Szpiegował na rzecz Rosji
fot. screen Gov.pl

ABW zatrzymała polskiego obywatela współpracującego ze służbami specjalnymi Rosji. Miał przekazywać m.in. materiały z zakresu wojskowości. "Zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów" - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

ABW zatrzymała Polaka, którego podejrzewa o szpiegostwo na rzecz Rosji. "5 maja 2021 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 43-letniego mężczyznę pod zarzutem szpiegostwa. Jak wynika z materiałów zgromadzonych przez ABW, ww. obywatel RP współpracował ze służbami specjalnymi Rosji" - podano w komunikacie rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych przesłanym PAP.

Polskie służby wyjaśniają, że podejrzany realizował zlecone zadania, w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach. "Mowa o danych istotnych dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP" - podano. 

ABW zatrzymała Polaka, który szpiegował na rzecz Rosji. "Przyznał się"

Według przekazanej informacji czynności procesowe, które doprowadziły do zatrzymania mężczyzny, były prowadzone "w precyzyjny i skoordynowany sposób" - przeszukano kilka miejsc, przesłuchano kilkunastu świadków a zabezpieczone rzeczy i dokumenty uzupełniają zebrany dotychczas materiał dowodowy. Zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt.

Śledztwo prowadzone jest przez ABW pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. "Postępowanie dotyczy brania udziału przez ustalonych obywateli RP i Federacji Rosyjskiej w działalności rosyjskiego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, tj. przestępstwa z art. 130 § 1 kk. Sprawa jest rozwojowa, a znaczna część materiałów śledztwa ma charakter niejawny" - podał rzecznik.

RadioZET.pl/PAP