Zamknij

ABW zatrzymała Polaka podejrzanego o szpiegostwo. Służby: współpracował z wywiadem Białorusi

13.10.2021 11:11
ABW
fot. gov.pl (zdjęcie poglądowe)

ABW zatrzymała obywatela Polski podejrzanego o szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu - poinformował w środę rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymany mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu.

ABW zatrzymała obywatela Polski podejrzanego o szpiegostwo na rzecz wywiadu Białorusi - poinformował w środę rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. 

ABW zatrzymała Polaka podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Białorusi

W komunikacie - cytowany m.in. przez Polską Agencję Prasową - podkreślił, że śledztwo w tej sprawie prowadzi właśnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Warszawie.

"Zatrzymany przez ABW mężczyzna to obywatel Polski. Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa (art.130 kk) na rzecz białoruskiego wywiadu KDB. Zatrzymany mężczyzna od 1981 r. pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do roku 1999 r. Służbę zakończył 20 lat temu, jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r." - czytamy w komunikacie rzecznika.

Jak dodano, podejrzany w poniedziałek został aresztowany na trzy miesiące. Z kolei na konferencji prasowej Żaryn dodał, że niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie, stąd nie może na ten moment przekazać dalszych informacji. 

RadioZET.pl/PAP (M. Roszak. W. Kamiński)