Zamknij

ABW zatrzymała rosyjskiego szpiega. Działał w Przemyślu

PAP
04.03.2022 09:39

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa obywatela Hiszpanii rosyjskiego pochodzenia - dowiedziała się PAP. Sąd aresztował go na trzy miesiące. Zatrzymano go w Przemyślu w nocy z 27 na 28 lutego i postawiono mu zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce.

zdjęcie ilustracyjne
fot. ABW/zdjęcie ilustracyjne

- Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych - podał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w rozmowie z PAP.

- Zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju - poinformował rzecznik. Dodał, że przed zatrzymaniem przez ABW planował wyjazd do Ukrainy w celu kontynuowania swojej działalności. - Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest szczegółowym analizom - zaznaczył Żaryn.

ABW zatrzymała rosyjskiego szpiega. Działał m.in. w Przemyślu

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował PAP, że mężczyznę zatrzymano w pokoju hotelowym na terenie Przemyśla i ujawniano przy nim dwa paszporty oraz dwie karty płatnicze rosyjskich banków na dwie różne tożsamości. "Z ustaleń postepowania wynika, że podejrzany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki oraz innych miast Rzeczypospolitej jak również na terenie Ukrainy i innych państw" - zaznaczyła prokuratura.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych powiedział PAP, że na podstawie informacji przekazanych przez ABW rzeszowski podkarpacki wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej podjął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko RP.

- Zostało ono w całości powierzono ABW - podkreślił. Taki czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 10 lat. Dział prasowy PK podał, że 1 marca zatrzymanemu przez Agencję rzeszowski wydział PK postawił zarzuty dotyczące szpiegostwa. Na wniosek prokuratora "z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę ucieczki oraz matactwa" sąd zdecydował o aresztowaniu mężczyzny na trzy miesiące - podała PK.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo 

RadioZET.pl/PAP/Aleksander Główczewski, Bartłomiej Figaj/oprac. AK