Oceń
W największych polskich miastach zaplanowano protesty przeciwko projektowi unijnych zmian w prawie autorskim. Zdaniem organizatorów demonstracji jego wprowadzenie doprowadzi do usuwania treści z internetu i ograniczy swobodę wypowiedzi w sieci.
Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
Demonstracje 29 czerwca zaplanowano po godz. 18 w Poznaniu, Lublinie, Radomiu, Krakowie, Łodzi, Katowicach, Warszawie, Rzeszowie i Bielsku-Białej. Dzień później podobne protesty mają odbyć się we Wrocławiu, Bydgoszczy, Sosnowcu, Nowym Sączu i Suwałkach. 1 lipca demonstracja „StopACTA2” planowana jest w Szczecinie.
Podatek od linków wejdzie w życie? Tłumaczymy, o co chodzi w reformie praw autorskich w UE
„UE sprzedała internet. Na życzenie wielkich koncernów wprowadza art. 11 i 13 ograniczające nasze prawo do wolności słowa i wolnego dostępu do treści w internecie” – podkreślają organizatorzy protestów.
„ACTA2” i podatek od linków
Na lipcowej sesji Parlament Europejski będzie głosował nad dopuszczeniem do dalszych prac projektu zmian w unijnym prawie autorskim. Kontrowersje budzą dwa artykuły dokumentu.
Art. 11 wprowadza możliwość tzw. podatku od linków, czyli pobierania opłat za udostępnianie treści przez inne portale, co najbardziej uderzy w strony z memami oraz portal Wykop.pl. Natomiast art. 13 nakłada na właścicieli stron internetowych odpowiedzialność prawną za umieszczane na ich witrynach treści. W rezultacie automatycznie będą usuwać materiały, do których zachodzi podejrzenie złamania praw autorskich.
Krytycy przepisów nawiązują do sprzeciwu wobec umowy ACTA z 2012 roku, która również miała wprowadzić nowe narzędzia do walki z łamaniem praw autorskich. Masowe protesty najpierw w Polsce, a potem w wielu krajach europejskich spowodowały, że Parlament Europejski wstrzymał dalsze negocjacje nad kontrowersyjną umową.
RadioZET.pl/PTD
Oceń artykuł