Zamknij

Gliński chce ''urealnienia'' systemu abonamentu. Polacy przeciwni zmianom

Redakcja
12.05.2017 16:16
Gliński chce ''urealnienia'' systemu abonamentu. Polacy przeciwni zmianom
fot. PAP

- W Polsce jest niska ściągalność abonamentu, chcemy to naprawić, uszczelnić system abonamentowy poprzez nowelizację przepisów. Oprócz tego przygotowujemy rozwiązanie systemowe, przyszłościowe - powiedział w piątek wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.

Zagłosuj

Czy popierasz zmiany w zasadach poboru abonamentu RTV?

Liczba głosów:

Wicepremier był w piątek pytany o sprawę ustawy abonamentowej. Dziennikarz powoływał się na wyniki sondażu, z którego wynika m.in., że większość Polaków jest przeciwna zmianom. W tym jest przeciwna obowiązkowemu przekazywaniu Poczcie Polskiej informacji o klientach płatnej telewizji. Pytał, czy mimo to minister kultury jest zdecydowany, by te zmiany wprowadzić.

''Urealnienie'' systemu

- Te sondaże były robione na zamówienie Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, jest to instytucja zainteresowana. Po drugie, nie znam społeczeństwa, które chciałoby, aby podnosić mu opłaty - to jest oczywiste. Po trzecie, jest oczywiste, że musimy urealnić system ściągania abonamentu w mediach publicznych. Wszystkie kraje, które mają media publiczne, jakoś rozwiązują ten problem - powiedział Gliński.

Jak zauważył, w Polsce skala niepłacenia abonamentu jest duża. Według wicepremiera ma to związek z - jak powiedział - "słynną wypowiedzią ówczesnego premiera Polski Donalda Tuska".

- My chcemy to naprawić, chcemy uszczelnić system abonamentowy, to jest ustawa, która nowelizuje obecną ustawę abonamentową. To jest taka mała poprawka, mała nowelizacja - powiedział Gliński.

Apelował do Polaków, by byli uczciwi i płacili abonament. - Ja sam miałem zaległości abonamentowe i dwukrotnie płaciłem jakieś tam opłaty - przyznał. Przekonywał, że na media narodowe "trzeba płacić, bo są potrzebne, tak jak jest potrzebna Opera Narodowa i Stadion Narodowy.

- Oprócz tego przygotowujemy rozwiązanie systemowe, przyszłościowe. Być może od przyszłego roku, może za rok. I to będzie rozwiązanie opłaty, że tak powiem, pogłównej, czyli nie od gospodarstwa, a od osoby płacącej podatki, czyli razem z PIT byśmy chcieli, by taka opłata na media publiczne była uiszczana - poinformował Gliński.

Nowelizacja ustawy

Projekt ustawy o opłatach abonamentowych uzyskał pozytywną opinię Rady Legislacyjnej i 18 maja ma być rozpatrzony przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.

Poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Zgłoszenia te będą przekazywać Poczcie, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika.

Projekt zakłada, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika.

Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie pięć lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja, przekraczała 3 mld zł.

RadioZET.pl/PAP/DG
Krokomierz- do czego się przydaję?