Zamknij

Aborcja ze względu na upośledzenie płodu lub zagrożenie życia niekonstytucyjna? Posłowie szykują wniosek do TK

Redakcja
23.06.2017 14:04
Aborcja ze względu na upośledzenie płodu lub zagrożenie życia niekonstytucyjna? Posłowie szykują wniosek do TK
fot. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta

Trybunał Konstytucyjny wkrótce zbada przepisy dotyczące aborcji ze względu na upośledzenie płodu lub ciężką chorobę zagrażającą jego życiu? Ocena zgodności tych zapisów z polską konstytucją zależy od wniosku poselskiego, który ma wpłynąć do TK w najbliższych dniach.

Zbadanie zgodności z konstytucją przepisów o aborcji ze względu na upośledzenie płodu lub ciężką chorobę zagrażającą jego życiu ma być postulatem 100 posłów. Zgodnie z informacjami zebranymi przez Katolicką Agencję Informacyjną, za pomysłem stoją parlamentarzyści na czele z posłem PiS Bartłomiejem Wróblewskim. 

Wnioskodawcy chcą sprawdzić, czy niektóre zapisy konstytucji nie stoją w sprzeczności z zabiegiem przerywania ciąży. Chodzi o art. 30 mówiący o przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka, art. 32 dotyczący równego traktowania przez władze publiczne oraz art. 38 gwarantujący prawną ochronę życia dla każdego człowieka.

Zobacz także

W 1997 roku TK uznał za niekonstytucyjne przerywanie ciąży z przyczyn trudnej sytuacji kobiety. Posłowie PiS najwyraźniej chcą pociągnąć ten watek.

Parlamentarzyści włączają się w burzliwą debatę nad aborcją, która i tak na jesieni ma wrócić na Wiejską. O zaostrzenie obecnie obowiązujących przepisów walczy Fundacja Życie i Rodzina na czele z Kają Godek. Kobieta podkreśla, że 96 proc. aborcji w Polsce dokonywanych jest z powodu wad płodu. Zmiany proponowane przez jej organizację mają to uniemożliwić. 

W związku z tym swoje szeregi mobilizuje też lewica. Barbara Nowacka zapowiedziała kampanię zbierania podpisów na rzecz projektu liberalizacji prawa aborcyjnego.

Zgodnie z obowiązującą ustawą aborcja jest legalna tylko w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

RadioZET.pl/KAI/KM