Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polki znowu wyjdą na ulicę? Deklaracja Dudy ws. aborcji

10.01.2018 11:07
xxx wiadomosci

Deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy, że podpisze ustawę zakazującą tzw. aborcji eugenicznej, jest aktualna - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że prezydent będzie obserwował proces legislacyjny.

Polki znowu wyjdą na ulicę? Deklaracja Dudy ws. aborcji fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

W październiku zeszłego roku prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze ustawę zakazującą aborcji eugenicznej. - Podpiszę ustawę zakazującą aborcji eugenicznej, przede wszystkim, aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa - mówił prezydent.

- Oczywiście deklaracja pana prezydenta jest aktualna - powiedział Mucha w Radiu Plus. Zaznaczył, że prezydent będzie śledził przebieg procesu legislacyjnego. - Tak jak w przypadku każdej ustawy, mówimy na końcowym etapie legislacyjnym o tym, że prezydent dokonuje wtedy oceny, kiedy dokument trafia do niego - dodał.

Zagłosuj

Prawo aborcyjne...

Minister wskazał, że w tej sprawie „w sensie ideowym rzecz jest znana, jaki jest pogląd pana prezydenta”.

W środę Sejm ma zająć się dwoma obywatelskimi projektami dotyczącymi aborcji. Oprócz projektu liberalizującego obowiązujące przepisy o możliwości przerywania ciąży, który przygotował komitet „Ratujmy Kobiety 2017”, w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie projektu komitetu #ZatrzymajAborcję. Autorzy tej regulacji chcą jednej zmiany - wykreślenia z obowiązującej ustawy przesłanki zezwalającej na legalne przerwanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. 

RadioZET.pl/PAP/KM

Oceń