Zamknij

Abp Gądecki o aborcji. Apeluje o ochronę życia poczętego

Redakcja
30.11.2018 14:21

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w rocznicę złożenia obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję” apeluje o ochronę życia poczętego. Jak pisze w piątkowym komunikacie, „w Polsce prawo człowieka do życia wciąż jest łamane”.

Abp Gądecki o aborcji. Apeluje o ochronę życia poczętego
fot. Facebook/abp Stanisław Gądecki

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W przekazanym przez biuro prasowe KEP komunikacie abp Gądecki przywołał słowa św. Jana Pawła II, który w 1997 r. w Kaliszu mówił: „Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. [...] Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości!”.

„Z wielkim bólem widzimy, że w Polsce to prawo człowieka do życia wciąż jest łamane” – dodał przewodniczący abp Gądecki.

Zobacz także

Jak zaznaczył, nauka stoi na straży życia ludzkiego.

„Obraz USG pokazuje dziecko w pierwszych tygodniach życia w łonie matki. Około 20 dnia po poczęciu zaczyna bić serce dziecka, w siódmym tygodniu widać oczy, nos, uszy i wargi, zaś w 16 tygodniu pojawiają się linie papilarne. Widać, jak dziecko w łonie matki uśmiecha się, ziewa, płacze, porusza palcami u rąk i nóg. Wobec tych faktów naukowych nie możemy przechodzić obojętnie” – napisał w komunikacie.

W rok od złożenia projektu obywatelskiego „Zatrzymaj aborcję” abp Gądecki wskazał, że projekt poparło około 830 tys. osób. Jego zdaniem, pokazuje to, że „obywatele naszego kraju popierają ten projekt, który wyklucza przesłankę eugeniczną”, i  że „jest to ważny krok w stronę ochrony życia każdego człowieka”.

Zobacz także

Przewodniczący Episkopatu zaapelował też o modlitwę w intencji ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

„Prośbę o modlitwę w tej intencji kierujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, szczególnie do kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz naszych rodaków w kraju i na świecie” – napisał.

Zawierzył jednocześnie sprawę ochrony życia każdego człowieka Maryi, Królowej Polski.

Losy projektu „Zatrzymaj aborcję”

W styczniu posłowie zdecydowali o skierowaniu projektu „Zatrzymaj aborcję” do dalszych prac sejmowych. W marcu pozytywnie zaopiniowała go komisja sprawiedliwości i praw człowieka. W lipcu posłowie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zadecydowali, że projektem powinna zająć się specjalna podkomisja.

Zobacz także

W Polsce aborcja jest dozwolona w trzech przypadkach: kiedy życie matki jest zagrożone, kiedy ciąża jest efektem gwałtu i kiedy płód posiada ciężkie i nieodwracalne wady (tzw. aborcja eugeniczna). Projekt „Zatrzymaj aborcję” zakłada wykreślenie z ustawy tego ostatniego zapisu.

RadioZET.pl/PAP/JŚ