Zamknij

Abp Jędraszewski o "cywilizacji śmierci": Jesteśmy świadkami wielkiego starcia

21.02.2021 15:29

Abp Marek Jędraszewski w liście na Wielki Post, czytanym w niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej napisał, że ''dziecko nienarodzone znalazło się w centrum wielkiego, globalnego starcia o charakterze kulturowym i cywilizacyjnym''. 

Abp Marek Jędraszewski
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Abp Marek Jędraszewski w wielkopostnym liście do wiernych podkreślił, że Jan Paweł II mówił o zmaganiu się cywilizacji śmierci z cywilizacją życia. ''Próbując zrozumieć genezę tego, co od jakiegoś czasu dokonuje się na ulicach naszych miast, coraz bardziej uświadamiamy sobie, że jesteśmy świadkami wielkiego starcia o charakterze kulturowym i cywilizacyjnym – i to w skali globalnej. W jego centrum znalazło się życie dziecka nienarodzonego – napisał.

Metropolita krakowski nawiązał do plakatów, które można zobaczyć w różnych częściach Krakowa. ''Jakże przejmujące i smutne jest to, że u niektórych ludzi już sam widok plakatu przedstawiającego dziecko w łonie matki wywołuje złość, agresję i chęć niszczenia – ocenił arcybiskup.

Abp Marek Jędraszewski o zwolennikach ''cywilizacji śmierci'' 

Według abp Jędraszewskiego zwolennicy cywilizacji śmierci często przedstawiają nienarodzone jeszcze dziecko jako największe zagrożenie i zło dla jego rodziców, a zwłaszcza dla matki, gdy tymczasem – zwrócił uwagę metropolita – od wieków jego pojawienie się było pojmowane jako przejaw Bożego błogosławieństwa. ''Budzącymi przerażenie'' arcybiskup określił ''głosy domagające się eutanazji dla małych dzieci, dotkniętych ciężką chorobą, ponieważ widzi się w nich karykaturę człowieczeństwa''.

Zdaniem arcybiskupa obecne starcie cywilizacji skłania do pytania - kim jest człowiek? Metropolita dodał, że bardzo często łamane są podstawowe więzy solidarności z innymi ludźmi – zwłaszcza ze słabszymi, potrzebującymi wsparcia i pomocy. ''Z jednej strony liczą się dla człowieka tylko ludzie silni i pewni siebie, z drugiej natomiast najważniejsze staje się własne, czysto egoistycznie pojmowane ja, oraz własne zachcianki i przyjemności'' – napisał abp Marek Jędraszewski. 

Przywołał też historię XX wieku, która – jak podkreślił – jest przeniknięta wojnami, totalitaryzmami i krzywdą dziesiątków milionów ludzi. Zaznaczył, że systemy totalitarne ''zakładały bezwzględną walkę z Bogiem, wyznawanym przez chrześcijan i żydów''.

Abp Marek Jędraszewski wspomina kardynała Wyszyńskiego

Abp Jędraszewski przypomniał, że w tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku spodziewana jest też beatyfikacja prymasa. Metropolita krakowski stwierdził, że w trudnych czasach Wyszyński był ''herosem wiary w Boga oraz miłości do drugiego człowieka, do ojczyzny i do Kościoła''.

Wspominając historię kardynała, Jędraszewski zauważył, że prymas darzył miłością nawet nieprzyjaciół – w więzieniu modlił się m.in. za głównego sprawcę swojego aresztowania I sekretarza PZPR Bolesława Bieruta. Zdaniem arcybiskupa wszystkie pozytywne wydarzenia, których naród doświadczył dzięki prymasowi, są źródłem nadziei na lepsze jutro dla ludzkości i Kościoła. Podsumowując abp Jędraszewski zwrócił się do wiernych, aby odważnie bronili życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, ale i byli dla siebie uprzejmi i szanowali się nawzajem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP