Zamknij

Abp Jędraszewski o ”piekle kobiet”: Wielkie niezrozumienie, czym jest człowiek

26.10.2020 13:16
Abp Marek Jędraszewski
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Mamy do czynienia z agresją niespotykaną w Polsce, gdzie narusza się świętość kościołów – tak metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odniósł się do protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Strajk Kobiet w niedzielę w całej Polsce protestował przed kościołami oraz w kościołach w różnych miastach. W wielu miejscach doszło do przepychanek z policją i kontrmanifestantami. We Wrocławiu proboszcz jednej z parafii krzyczał do kobiet: ”Przeproście mamy, że was nie wydrapały!”

Abp Marek Jędraszewski w przesłaniu przekazanym mediom stwierdził, że potrzeba nam "wielkiego namysłu" nad tym, co dzieje się w społeczeństwie i modlitwy o "zbiorowe nawrócenie". – Wszyscy jesteśmy bardzo przejęci wydarzeniami, jakie wstrząsają Polską od kilku dni, wielkimi protestami, zwłaszcza ludzi młodych, którzy uważają, że rozpętało się dla nich piekło. Mówi się o piekle kobiet. To przyjmuje wyrazy świadczące o wielkimi niezrozumieniu, czym jest człowiek, czym jest życie, począwszy od chwili poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Ta podstawowa wrażliwość w niektórych kręgach przestała istnieć i działać – powiedział metropolita krakowski.

Mamy do czynienia z agresją niespotykaną w Polsce, gdzie narusza się świętość kościołów, miejsc świętych

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski dodał, że osobiście jest bardzo przejęty zniszczeniem plenerowej wystawy z okazji 100-lecia urodzin Jana Pawła II prezentowanej na krakowskich Plantach nieopodal kurii. – Zwłaszcza uderzyły mnie napisy i znaki na dwóch planszach. Pierwsza to stare zdjęcie, kiedy mama przyszłego papieża trzyma swoje dziecko na kolanach i tam został umieszczony napis "piekło kobiet". Boże, gdyby pani Emilia nie chciała urodzić dziecka, a jej ciąża była zagrożona, nie mielibyśmy kogoś tak wielkiego, najwspanialszego z rodu Polaków w całych naszych dziejach, nie mówiąc o dziejach świata i Kościoła – powiedział metropolita krakowski.

Strajk Kobiet. Abp Jędraszewski: ''Dzieje się coś bardzo niedobrego''

Arcybiskup Marek Jędraszewski mówił, że oburza go także umieszczenie znaku, jakim posługiwali się esesmani na zdjęciu przedstawiającym modlącego się Jana Pawła II. – To świadczy o tym, że coś pęka w naszym społeczeństwie. Dzieje się coś bardzo niedobrego. To musi być przedmiotem namysłu ze strony wszystkich, by ratować najbardziej zdrową tkankę polskiego narodu. Tkankę moralną, o którą tak bardzo był zatroskany i o którą walczył św. Jana Paweł II wtedy, kiedy był duszpasterzem, biskupem Krakowa i kardynałem, a potem papieżem – powiedział abp Jędraszewski.

Zobacz także

Metropolita krakowski odniósł się do pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1991 roku, której motywem przewodnim był dekalog. – Dekalog, który w przykazaniach od czwartego do dziesiątego mówi to samo, co jest wyrażone w prawie naturalnym, gdzie troska o życie drugiego i odpowiedzialność za życie drugiego człowieka jest najświętszym obowiązkiem każdego z nas – powiedział abp Jędraszewski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP