Zamknij

Abp Jędraszewski uderza w przedszkola i szkoły. "Chce się głosić bezbożną wizję człowieka"

20.08.2021 23:03
Abp Marek Jędraszewski
fot. Pawel Murzyn/East News

Abp Marek Jędraszewski w trakcie homilii w kościele Grobu Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej przekonywał, że w przedszkolach i szkołach chce się głosić bezbożną wizję człowieka. - Jeśli będziemy się trzymać Maryi, nie utracimy nadziei, nie zatracimy naszej wiary - mówił metropolita krakowski.

Abp Marek  Jędraszewski wziął udział w uroczystości odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej w kalwaryjskim sanktuarium. Metropolita krakowski zauważył w homilii podczas mszy św. w kościele Grobu Matki Bożej, że Ewangelie nic nie mówią o tym, jak wyglądało przejście Maryi z tego świata do domu Ojca. Zaznaczył, że pobożność chrześcijańska tworzyła jednak dzieła literackie, które stanowiły uzupełnienie tego, czego nie wyczytano w Piśmie Świętym.

– Apokryfy nie są księgami świętymi, których treść zobowiązuje nas do przyjęcia ich w duchu wiary, ale wiele mówią o tym, jak wyglądała wiara i pobożność pierwszych chrześcijan, zwłaszcza żyjących w Jerozolimie, i ich świadectwa nie wolno nam lekceważyć – mówił abp Jędraszewski, zwracając uwagę, że wiele z nich dotyczy właśnie zaśnięcia, śmierci i wniebowzięcia Maryi.

Abp Jędraszewski uderza w przedszkola i szkoły. "Chce się głosić bezbożną wizję człowieka"

Metropolita krakowski podkreślał, że współcześnie, ''w czasach ogromnego kulturowego zamieszania, jesteśmy wydani na pokusę utraty nadziei w wieczność''. Zaznaczył, że zaczyna się ona od utraty wiary w Chrystusa. Zauważył, że niebezpieczeństwa utraty wiary i nadziei są dziś bardzo silne i chcą wejść do ludzkich serc na sposób niejako instytucjonalny, począwszy od przedszkoli i szkół, gdzie chce się głosić bezbożną wizję człowieka.

Arcybiskup mówił, że wiara jest łaską, którą łatwo utracić. – Jeśli będziemy się trzymać Maryi, nie utracimy nadziei, nie zatracimy naszej wiary. Będziemy coraz bardziej pogłębiali skarb, jakim jest wiara, nadzieja i miłość – wskazał.

Kalwaryjskie uroczystości odpustowe trwają od niedzieli. Sobota będzie dniem młodzieży. Kulminacja uroczystości nastąpi w niedzielę. Wcześnie rano odprawiona zostanie msza św. przy kościele Grobu Matki Bożej, po której rozpocznie się procesja Wniebowzięcia Matki Bożej. Sumie pontyfikalnej przewodniczył będzie metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Wraz z nim modlił się będzie abp Marek Jędraszewski.

RadioZET.pl/PAP