Zamknij

Jędraszewski tłumaczy się ze słów o LGBT: nie spodziewałem się aż takiej nagonki

16.12.2019 07:45

Wielce niebezpiecznym złem jest dzisiaj ideologia LGBT; jest ona w Polsce coraz silniejsza i dotarła do wielu środowisk - mówi w wywiadzie dla "Do Rzeczy" abp Marek Jędraszewski. Jednocześnie podkreślił, że jest i zawsze był "bardzo daleki od piętnowania poszczególnych ludzi".

Marek Jędraszewski
fot. Wojciech Stróżyk/Reporter
loader

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w rozmowie z "Do Rzeczy" był pytany o swoją wypowiedź o "tęczowej zarazie", która zastąpiła "czerwoną zarazę".

Jędraszewski: nie spodziewałem się aż takiej nagonki

- Nie spodziewałem się aż takiej nagonki, której jednym ze szczytowych punktów było wydarzenie w Poznaniu, gdzie lalce mającej mnie symbolizować poderżnięto gardło, jakby dokonując na mnie czegoś w rodzaju rytualnego mordu. I to w moim Poznaniu! Nie spodziewałem się tego, zwłaszcza, że o sprawach związanych z ideologią LGBT mówiłem już wielokrotnie wcześniej, m.in. podczas procesji Bożego Ciała na Rynku Głównym w Krakowie. W tej uroczystości wzięło udział kilkanaście tysięcy ludzi, którzy klaskali, wyrażając aprobatę tego, co mówiłem, i wówczas media mainstreamu milczały. Z czego wynikła ta sierpniowa agresja i nagonka? Nie wiem - powiedział arcybiskup.

Zobacz także

Jak tłumaczył, jego słowa padły "pod wpływem chwili". - Nie miałem wcześniej przygotowanego tekstu wystąpienia, choć oczywiście nosiłem się z zamiarem wypowiedzenia wtedy kilku krytycznych słów wobec ideologii LGBT, mając zwłaszcza na uwadze wcześniejsze wydarzenia z Białegostoku"- dodał. Wskazał, że samo sformułowanie "tęczowa zaraza", zrodziło się podczas homilii "na zasadzie skojarzenia z wierszem Józefa Szczepańskiego "Ziutka", którego fragmenty wówczas cytował".

Jędraszewski o LGBT

- Jestem i zawsze byłem bardzo daleki od piętnowania poszczególnych ludzi, natomiast - zgodnie z nauką Kościoła - nie można zgadzać się na zło, zwłaszcza wtedy, gdy przyjmuje ono postać destruktywnej dla całych społeczności ideologii - powiedział. - Takim wielce niebezpiecznym złem jest dzisiaj ideologii LGBT - zaznaczył. Zdaniem metropolity jest ona w Polsce "rzeczywiście coraz silniejsza i dotarła już do wielu środowisk". 

Zobacz także

Abp Marek Jędraszewski znany jest ze swoich ostrych i często obraźliwych wypowiedzi pod adresem m.in. społeczności LGBT. Oprócz wyżej wymienionych słów nt. "tęczowej zarazy", w październiku w rozmowie z "Naszym Dziennikiem nazwał ruch LGBT "prawdziwie pogańską ideologią, która odrywa nas od prawdy o człowieku". - Różnica jest taka, że obecnie ideolodzy mają do dyspozycji bardziej perfidne środki, dzięki którym mogą mieć ogromny wpływ na ludzi - powiedział wtedy.

Innym razem arcybiskup i metropolita krakowski utrzymywał, że dla rodziców takich osób "nie ma większej tragedii", a ruchy LGBT zestawiał z ideologią bolszewicką. 

RadioZET.pl/PAP